MAP: Teraz nie ma planu zmiany paliwa dla Elektrowni Ostrołęka C na gaz

21 stycznia 2020, 14:00 Alert
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Nie jest obecnie opracowywany plan alternatywny dla Ostrołęki C, zakładający zmianę paliwa na gaz – poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Plany dla Elektrowni Ostrołęka C

„Aktualnie nie jest opracowywany plan alternatywny, w którym nastąpiłaby zmiana paliwa zasilającego Elektrownię Ostrołęka C z węgla kamiennego na gaz ziemny. Wszystkie decyzje i pozwolenia administracyjne, na podstawie których jest realizowany projekt Ostrołęka C, zostały wydane dla bloku klasy 1000 MW opalanego węglem kamiennym” – napisał minister w odpowiedzi na interpelację poselską.

Poinformował, że projekt Elektrownia Ostrołęka C znajduje się na początkowym etapie budowy. „Prace realizowane obecnie na terenie budowy dotyczą przede wszystkim posadowienia głównych obiektów elektrowni (maszynownia, kotłownia, chłodnia kominowa) oraz budowy dwóch pylonów (obszar kotłowni). Równolegle realizowane są prace projektowe oraz kontraktowanie podwykonawców. Harmonogram realizacji inwestycji uwzględnia kontraktowy termin oddania bloku do eksploatacji tj. sierpień 2023 roku” – napisał Sasin.

Na pytanie, czy rząd posiada prognozy dotyczące rentowności bloku, odpowiedział: „Zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych i statutach spółek bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu Ostrołęka C, wszystkie kluczowe decyzje były podejmowane i akceptowane przez właściwe ograny spółek. Każdorazowo przed przejściem do kolejnych etapów inwestycji, spółka weryfikowała zasadność biznesową i rentowność projektu”.

Polska Agencja Prasowa

Będą zmiany w projekcie Ostrołęka C? MAP odsyła do inwestorów