AlertAtomEnergetyka

Następca Piotra Naimskiego stawia na duży atom i liczy na decyzję rządu w najbliższym czasie

Mateusz Berger. Fot. Wojciech Jakóbik.

Mateusz Berger. Fot. Wojciech Jakóbik.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger uznał, że duża energetyka jądrowa będzie stabilizować Odnawialne Źródła Energii, więc liczy na decyzję rządu w najbliższym czasie.

Mateusz Berger wystąpił na konferencji Atom dla Polski zorganizowanej przez wydział zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Klub Energetyczny.

– Żyjemy niestety w ciekawych czasach, ale strasznych – przyznał Berger. – Działania zaplanowane kilkadziesiąt lat temu przez Rosjan odczuwamy teraz w cenach energii i gazu – dodał. – Nie można mówić o zwykłej sytuacji rynkowej. Rola państwa wychodzi poza nocnego stróża – ocenił.

– Europa przez lata była uzależniona od importu surowców z jednego kierunku. Należy zastanowić się co zrobić, aby oprzeć energetykę nie tylko o paliwo przejściowe w postaci gazu. Wierzę, że Polska będzie hubem gazowym. Wierze, że będzie można niebawem podjąć decyzję o kolejnym punkcie wejścia na Północy w Zatoce Gdańskiej – przyznał Berger. – Potrzebujemy rozwiązania dającego rozwój energetyki przez następne lata. Mówimy o energetyce jądrowej. Mówimy o dużej elektrowni, pierwszej na północy Polski i drugiej w innej lokalizacji. Mówimy także o technologiach SMR-owych. Kiedy będziemy mówić o technologiach bezpiecznych i sprawdzonych, także te małe reaktory będą miały przyszłość.

– Atom ma równoważyć energetykę odnawialną. Wierzę, że należy wspierać prosumentów oraz energetykę odnawialną. Kluczowa jest rola równoważna, którą powinien dać nam atom. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie rząd podejmie decyzję, która umożliwi budowę dużych instalacji jądrowych w Polsce i pozwoli rozwijać technologie SMR-owe. Jesteśmy w przededniu nowej ery a za kilka, kilkanaście lat będziemy w innym miejscu w energetyce – podsumował Mateusz Berger.

– Przed nami w perspektywie nieodległej wybór partnera, który będzie wspierał nas nie tylko technologicznie, ale też finansowo – przypomniała wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska obecna na konferencji. – Po tej zimie, która będzie trudna i pełna wyzwań, przyjdzie wiosna. Ten czas należy wykorzystać na weryfikację poglądów na energetykę i wybieranie mądrze – dodała.

Minister Berger zastąpił na stanowisku pełnomocnika Piotra Naimskiego odwołanego w lipcu 2022 roku. Rząd zapowiada, że wybierze partnera energetyki jądrowej w październiku. Chce mieć pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku. Polacy otrzymali oferty od amerykańskiego Westinghouse, koreańskiego KHNP oraz francuskiego EDF.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nie ma Piotra Naimskiego, będzie atom albo dwa, albo więcej


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Sieć Starlink. Źródło: Freepik

Starlink wraca po awarii. Ukraina znów podpięta

Starlink, sieć satelitarnej łączności internetowej, wraca po awarii, której doznała w czwartek. Powodem problemów systemu było wadliwe oprogramowanie. Starlinki zapewniają...

Udostępnij:

Facebook X X X