Media: Embargo na import ropy z Rosji pojawi się w nowym pakiecie sankcji unijnych

4 maja 2022, 07:15 Alert

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim Unii Europejskiej projekt szóstego pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę. Media austriackie podają, że przewiduje on embargo na import rosyjskiej ropy naftowej. Źródła niemieckie informują, że nowy pakiet sankcji może zostać zatwierdzony jeszcze w tym tygodniu.

Wydobycie ropy. Fot. Pxhere.com
Wydobycie ropy. Fot. Pxhere.com

Agencja APA podaje, że projekt zakłada stopniowe wstrzymanie importu rosyjskiej ropy w okresie od sześciu do ośmiu miesięcy. Z tych regulacji mają być wyłączone Węgry i Słowacja.

Portal Politico poinformował w poniedziałek, że Komisja zaproponuje prawdopodobnie okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji, ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw.

Według Politico, Komisja chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji. Według niemieckiej agencji dpa, nowy pakiet sankcji może być zatwierdzony jeszcze w tym tygodniu.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Spadają ceny ropy i gazu na rynkach międzynarodowych