Sojusz polsko-duński nie pozwoli ciepłu metra się marnować

2 lutego 2024, 13:30 Alert

Duński Danfoss pomoże lepiej wykorzystywać ciepło odpadowe z Metra Warszawskiego.

Danfoss informuje, że podpisał pierwszego lutego porozumienie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Metrem Warszawskim, Ambasadą Królestwa Danii w Polsce i Grupą Rambøll. Pierwszym krokiem publiczno-prywatnej współpracy będzie zbadanie możliwości ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Studium wykonalności zostanie przeprowadzone ze środków duńskiego funduszu eksportowego w ramach programu Green Accelerator i udostępnione Miastu Stołecznemu Warszawa – czytamy w komunikacie tej firmy. – Warszawa została wytypowana jako jedno ze stu europejskich miast-pionierów, które będą uczestniczyć w Misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. Udział w misji da stolicy możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań dla najważniejszych problemów dotyczących ochrony klimatu, a podpisane porozumienie jest ważnym krokiem w tym kierunku. Ceremonia podpisania memorandum o partnerstwie odbyła się na stacji metra Stadion Narodowy, w obecności króla Fryderyka X podczas jego pierwszej wizyty zagranicznej, od czasu wstąpienia na tron Danii.

Miasta odpowiadają za około 70 procent emisji CO2 na świecie – powiedział minister spraw zagranicznych Danii Lars Lokke Rasmussen w Warszawie podczas konferencji o efektywności energetycznej w Warszawie. – Najlepszy rodzaj energii to ta, której nie zużyjemy – dodał.

Na spotkaniu pojawił się także król Danii Fryderyk X, który przed przejęciem władzy zajmował się sektorem energetycznym i współpracą z Polską w tym zakresie. Przykładem może być Projekt Zero zrealizowany w miejscowości Sonderborg pozwalający zmniejszyć emisyjność o 50 procent. Z pomocą przyszedł duński Danfoss.

– Nasza recepta na lokalne działanie na rzecz klimatu to sformułowanie ambicji oraz stworzenie planu biznesowego, który jest efektywny, a potem jego skuteczna realizacja – mówił Brian Seeberg, prezes Projektu Zero. Zapewnił, że rozwiązana z Sonderborg mogą być powtarzane w innych miastach.

Wizyta króla Danii była też okazją do podpisania memorandum o porozumieniu między Projektem Zero a Dolnośląskim Instytutem Rozwoju Regionalnego o współpracy na rzecz neutralności klimatycznej i przeniesienia doświadczeń z Sonderborg do Polski.

Danfoss / Wojciech Jakóbik

Piotrowski: Czy Polska powinna wzbogacać uran do celów energetycznych?