Kurtyka: Mamy dwadzieścia lat na budowę nowego systemu energetycznego

8 września 2020, 15:15 Alert

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbył się panel poświęcony wyzwaniom Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Minister klimatu mówił o tym w jakim kierunku i jak szybko ma się zmieniać energetyka polska.

Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu

– Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku był przedmiotem konsultacji transgranicznych i mieliśmy okazję wziąć pod uwagę wnioski nasuwające się w kontekście rozwoju rynku energii i COVID-u oraz wyzwań ekonomicznych z nim związanych, a także szansę zasilenia w kapitał transformacji energetycznej, która go tak bardzo potrzebuje – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

– W ciągu najbliższych dwudziestu lat będziemy musieli zbudować nowy, zeroemisyjny system elektroenergetyczny o wielkości porównywalnej do obecnego – powiedział minister. – Opieramy go o morską energetykę wiatrową i energetykę jądrową.

– Zielony Ład i wprowadzenie sprawiedliwej transformacji do globalnego słownika klimatycznego sprawiło, że ma ona teraz znaczące środki. Te 60 mld złotych w Polsce musi znaleźć po drugiej strony projekty atrakcyjne ekonomiczne – dodał Kurtyka.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Prawda o strategii energetycznej jest najciekawsza i najtrudniejsza