W Gdyni odbyła się uroczystość położenia stępki pod jeden z Mieczników

31 stycznia 2024, 14:00 Alert

Odbyła się uroczystość położenia stępki pod pierwszą jednostkę typu Miecznik. Fregata wielozadaniowa zwiększy zdolności Marynarki Wojennej RP również w zakresie kontroli nad Bałtykiem.

Ceremonia położenia stępki. Fotografia: Bartosz Siemieniuk

31 stycznia 2024 roku po raz pierwszy od 23 lat w gdyńskiej stoczni położono stępkę pod nowo powstającym okrętem. Jest to pierwsza z trzech jednostek z programu Miecznik. Przyszły ORP Wicher, to fregata wielozadaniowa. Zwiększy zdolności do obserwacji i kontroli akwenów morskich, w tym Bałtyku. Może posłużyć do zwalczania zarówno celów nawodnych, podwodnych jak i lądowych oraz służyć do obrony powietrznej. Przyczyni się ona do zapewnienia bezpieczeństwa m.in. infrastrukturze krytycznej, w tym energetycznej.

Uroczystość odbyła się na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Ceremonia położenia stępki to element tradycji, odbywającym się po zakończeniu pierwszego z etapów budowy jednostki.

Polska Grupa Zbrojeniowa udostępniła podstawowe parametry Miecznika:

  • Długość całkowita – ok. 138 m,
  • Szerokość maksymalna – ok. 20 m,
  • Wysokość – ok. 10 m (1 pokład),
  • Wyporność maks. (łącznie z wyposażeniem dodatkowym i poszyciem) – ok. 7 tys. t.,
  • Zasięg – ok. 8 tys. mil morskich,
  • Prędkość maks. – 28 węzłów,
  • Napęd – 4 silniki tłokowe wysokoprężne w układzie CODAD, 2 śruby nastawne,
  • Załoga – 120 osób + ok. 60 osób dodatkowego personelu.

Wodowanie okrętu przewidziane jest w 2026 roku, a jego włączenie w struktury Marynarki Wojennej RP w 2029 roku. Zamknięcie całego programu Miecznik ma odbyć się w 2032 roku. Fregaty oparte są na projekcie.

– Uroczystość położenia stępki pod przyszły ORP Wicher to coś więcej niż wypełnienie obyczaju, którym stoczniowcy czy też szerzej Ludzie morza celebrują narodziny nowej jednostki. Finalizacja prac nad blokiem dennym pierwszego z trzech wielozadaniowych „Mieczników” to cezura rozpoczynająca nowy etap w historii przemysłu stoczniowego,  Marynarki Wojennej RP i naszej ojczyzny. Po raz pierwszy na polskiej ziemi dla polskich marynarzy powstaje tak znacząca jednostka bojowa, jeden z filarów naszego bezpieczeństwa morskiego, które jest dobrem całego narodu oraz naszym wkładem w pokój na wodach, morzach i oceanach świata – powiedział Sebastian Chwałek prezes PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa / Twitter / Marcin Karwowski

Wyszyński: Marynarka Wojenna potrzebuje zmian. Tylko wtedy ochroni Baltic Pipe (ROZMOWA)