Miedwiediew grozi Japonii odcięciem dostaw gazu i ropy

5 lipca 2022, 15:45 Alert

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa pomysł premiera Japonii Fumio Kishidy, aby ustalić pułap cenowy rosyjskiej ropy, będzie miał negatywne konsekwencje zarówno dla całego rynku, jak i dla samej Japonii. 

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew grozi Japonii

Według Miedwiediewa Japonia straci ropę i gaz z Rosji, a także udział w projekcie Sachalin-2. – Japoński premier Kishida powiedział niedawno, że górna granica ceny rosyjskiej ropy powinna zostać ustalona na poziomie połowy obecnego poziomu. W tłumaczeniu z japońskiego na rosyjski oznacza to: na rynku będzie znacznie mniej ropy, a jej cena będzie znacznie wyższa. Co więcej, będzie wyższa niż przewidywana astronomiczna cena 300-400 dolarów za baryłkę. Ale Japonia nie będzie miała ani ropy, ani gazu z Rosji. A także nie będzie miała udziału w projekcie Sachalin-2 – napisał na Telegramie Miedwiediew.

Wcześniej premier Kishida powiedział , że zatwierdzenie krańcowych cen rosyjskiej ropy doprowadzi do zmniejszenia jej kosztów o połowę. Jego zdaniem społeczność światowa powinna ustalić maksymalną cenę rosyjskiego surowca na poziomie połowy obecnego poziomu, a także opracować mechanizm zapobiegający kupowaniu ropy w wyższych cenach.

Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

G7 spiera się o cenę maksymalną ropy z Rosji