KOMENTARZ
Prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski
Politechnika Łódzka
W dyskusji na CIRE.pl jeden z internautów napisał, że moja propozycja, aby prosumenci instalowali magazyny energii „to dość perfidny żart z prosumentów… [ponieważ] ich koszt jest tak wielki, że rozłoży wszystkie OZE”. I nie jest to pogląd odosobniony.
Moja propozycja dotycząca magazynów energii u Prosumentów znajduje potwierdzenie w Niemczech, gdzie ponad połowa przyłączanych instalacji prosumenckich jest wyposażona w magazyny energii, rodzimej (niemieckiej) produkcji. Tworzy to nowy rynek dla magazynów energii, a efekt skali pozwala obniżyć ich koszty i stymuluje wzrost niemieckiej gospodarki lub przynajmniej ogranicza koszty subsydiów na badania i produkcję tego typu urządzeń.
Produkowanie energii w instalacjach prosumenckich jest hobby, a więc jak każde hobby powinno być finansowane przez osobę zainteresowaną. W takim przypadku trochę drożej czy taniej nie ma już wielkiego znaczenia. Jeżeli Hobbystę-Prosumenta stać na 30-50 tys. zł na instalację produkującą energię elektryczną, to dodatkowe 10 tys. zł na magazyn i przetwornik nie robią większego znaczenia. Natomiast stosowanie tzw. net-meteringu to subsydiowanie Prosumentów przez odbiorców z budownictwa wielorodzinnego, z reguły znacznie biedniejszych, którzy nie mogą zostać prosumentami i otrzymywać subsydiów.
Można zastanowić się dla jakich technologii wytwórczych potrzebne są magazyny energii. Magazynowanie energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowni węglowej czy gazowej nie jest racjonalne, ponieważ znacznie taniej można magazynować paliwo i to na długie okresy. Podobnie jest w przypadku elektrowni jądrowych.
Magazyny energii są głównie dla odnawialnych źródeł, które produkują energię w okresach, w których jej nadmiaru nie można wprowadzić do sieci. Gdyby nie OZE, pomijam samochody elektryczne, to stosowanie magazynów energii nie miałoby większego sensu. Odnawialne źródła i tak nie są konkurencyjne ekonomicznie, niezależnie czy zastosuje się magazyny energii czy będzie ograniczało ich produkcję (curtailment). Chociaż budowa większych mocy OZE niż możliwości wprowadzenie całej wyprodukowanej energii do sieci, a następnie ograniczanie produkcji w okresach nadmiaru energii – może być konkurencyjna w stosunku do stosowania magazynów energii.