Mikosz: Wniosek o nową transzę pomocy dla PLL LOT najwcześniej w październiku

6 października 2014, 12:06 Infrastruktura
Sebastian Mikosz

Polskie Linie Lotnicze LOT konsekwentnie zwiększają swoje zyski. Stan gotówki w spółce na koniec września jest na tyle dobry, że LOT co najmniej do końca października nie wystąpi o drugą transzę pomocy publicznej, którą powinien był wziąć ponad rok temu. LOT podtrzymuje roczną prognozę finansową: na koniec 2014 r. osiągnie wynik na działalności podstawowej na poziomie ok. 70 mln zł – stwierdza firma w komunikacie.

– Konsekwentnie dążymy do trwałej rentowności. Na koniec sierpnia osiągnęliśmy dodatni wynik na działalności podstawowej w ujęciu narastającym. Oznacza to, że po latach strat LOT już po ośmiu miesiącach tego roku zaczął zarabiać na lataniu – stwierdził Sebastian Mikosz, prezes zarządu PLL LOT, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie.

Jego zdaniem wrzesień był bardzo dobrym miesiącem. Firmie Mikosza udało się wypracować zysk na poziomie zbliżonym do założonego w budżecie.

– Po wstępnym podsumowaniu wiemy, że w ujęciu narastającym jesteśmy już teraz kilkadziesiąt milionów złotych na plusie – mówił dalej prezes PLL LOT. – Dzięki temu mając stan gotówki lepszy niż oczekiwany jesteśmy w stanie nadal sami finansować trudny proces restrukturyzacji i nie sięgać jeszcze po pomoc publiczną.

– Zatem decyzję czy i kiedy wystąpimy z wnioskiem do właściciela o wypłatę drugiej transzy przesuwamy co najmniej na koniec października – powiedział Sebastian Mikosz. – Warto podkreślić, że nasza obecna sytuacja finansowa, to wyłącznie efekt wysiłku i konsekwentnych działań spółki.

Zdaniem prezesa PLL LOT do tej pory nie pomagały jego firmie żadne czynniki rynkowe – typu ceny paliwa lotniczego czy kursy walutowe, co w niewielkim stopniu miało miejsce w roku ubiegłym.

Źródło: PLL LOT