Miland: Szykujemy wiele ułatwień dla branży łupkowej

6 listopada 2013, 12:37 Energetyka
Rafał Miland

– Inwestorzy spotykali się z przeszkodami inwestycyjnymi w poprzednich wersjach prawa. Ministerstwo Środowiska proponuje w nowym projekcie wiele ułatwień – zadeklarował Rafał Miland z departamentu geologii i koncesji geologicznych Ministerstwa Środowiska.

– Proponujemy przejście do systemu jednej koncesji łączącej etap poszukiwania i wydobycia. Jest tutaj uwzględniony uproszczony proces przejściowy. Chcemy także uprościć procedury prawne. Dzisiaj zgodę środowiskową trzeba uzyskać praktycznie przed pozyskaniem licencji. Chcemy zrezygnować z decyzji dla całego obszaru poszukiwań. Zmiany które już wdrożyliśmy w tym zakresie znacząco ułatwiły cały proces. Będą dalsze posunięcia – powiedział Miland podczas konferencji Polski Gaz Ziemny 2020.

Rozmawiamy z KE o proponowanych zmianach systemu koncesyjnego, której ten pomysł się nie podoba. Nie wyłączamy niczego poza dyrektywę środowiskową. Takie stanowisko prezentujemy – powiedział urzędnik.

– Ograniczamy konsultacje planu ruchu z gminami. To ograniczy biurokrację bo wydaje nam się, że gminy nie muszą być tutaj uwzględniane, co niepotrzebnie przedłużało procedury – dodał przedstawiciel resortu środowiska. – Dajemy inwestorom furtkę do nowego systemu ale mogą pozostać przy starym jeśli taka będzie ich wola.