Trwają rozmowy minister Anny Moskwy z ambasadorem USA o energetyce jądrowej

12 września 2022, 11:45 Alert

Minister klimatu i środowiska rozmawia dziś z ambasadorem amerykańskim o współpracy w sektorze energetyki jądrowej. Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ma dziś przekazać ofertę na budowę reaktorów Westinghouse w Polsce. 

Minister MKiŚ Anna Moskwa i ambasador USA Marek Brzezinski. Fot. MKiŚ

Propozycja budowy reaktorów Westinghouse AP1000

Polska ma dziś otrzymać ofertę na budowę reaktorów jądrowych od Stanów Zjednoczonych. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa rozmawia z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim i jak podał resort, tematem rozmów jest współpraca na polu energetyki jądrowej. W spotkaniu uczestniczy również prezes Westinghouse w Polsce Mirosław Kowalik.

Polski rząd miałby podjąć decyzję w sprawie oferty USA w ciągu miesiąca, czego dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa. Chodzi o budowę CER (Concept Execution Report), czyli szczegółową mapę budowy sześciu dużych reaktorów jądrowych. W propozycji mają być również zawarte ramy współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Reaktory, które proponuje Polsce USA, to Westinghouse typu AP1000, o których pisaliśmy w BiznesAlert.pl. Tego typu reaktory pracują w Chinach i Państwo Środka planuje budowę kolejnych bloków w tej technologii.

Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska 

Gra o atom w Polsce trwa. Premier uciera nosa Amerykanom