Aleksander Nowak utrzymał stanowisko ministra energetyki Rosji

22 stycznia 2020, 12:45 Alert

Zgodnie z dekretem opublikowanym na stronie Kremla o wyznaczeniu ministrów w rządzie Michaiła Miszustina, Aleksander Nowak utrzymał stanowisko szefa Ministerstwa Energetyki Federacji Rosyjskiej.

Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak. Źródło: Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej
Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak. Źródło: Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Nowak jest ministrem energetyki FR od 2012 roku. W czasie pełnienia tej funkcji był odpowiedzialny za koncepcję oraz realizację rosyjskiej polityki energetycznej. Za jego kadencji powstały pomysły takich projektów jak: Nord Stream 2, South Stream oraz jego następca Turk Stream, a także projekt gazociągu do Chin – Siła Syberii.

Nowak był też jednym z architektów i negocjatorów porozumienia OPEC plus, mającego na celu zmniejszenie podaży ropy i tym samym podniesienie popytu oraz ceny.

Jednakże, pomimo wielu sukcesów, które przyszło mu osiągnąć na tym stanowisku, jest on równocześnie jednym z głównych winowajców późnej reakcji na pojawiające się zagrożenie dla rosyjskiej dominacji energetycznej (gaz LNG i ropa łupkowa). Przez wiele lat, wpływ LNG na światowy rynek energii był przez Rosję bagatelizowany.

Dopiero w ostatnich kilku latach zwiększyły się inwestycje w rosyjskim sektorze skraplania gazu, które w przyszłości prawdopodobnie odbiorą prymat eksportu surowców tradycyjną drogą – rurociągami.

Niemniej jednak, pozostanie Nowaka na dotychczasowym stanowisku oraz, jak donoszą niektóre rosyjskie media, jego awansu na stanowisko wicepremiera w miejsce Dimitrija Kozaka, wskazują, że nie należy oczekiwać istotnych zmian w dotychczasowej polityce i strategii energetycznej Rosji.

Kremlin.ru/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Skończyła się era Miedwiediewa. Jakie zmiany czekają rosyjską energetykę?