Minister Energii: Zgoda Komisji na korzyść Gazpromu to zła wiadomość dla Polski

28 października 2016, 18:30 Energetyka
Krzysztof Tchórzewski
fot. Ministerstwo Energii

Komisja Europejska zgodziła się na zmonopolizowanie przepustowości odnogi Nord Stream w Niemczech przez rosyjski Gazprom. Stworzy to zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – ostrzega rząd.

– Z punktu widzenia Polski jest to zła informacja. Decyzja ta pozwoli bowiem zmonopolizować gazociąg OPAL Gazpromowi i tym samym umożliwi uczestniczenie w rynku europejskim w systemie poza konkurencyjnym. Po drugie jest to nadzwyczajne traktowanie Gazpromu, które odbieram z zaniepokojeniem – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Infografika: BiznesAlert.pl

Infografika: BiznesAlert.pl

W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl prof. Alan Riley z University of London stwierdził, że zgoda Komisji Europejskiej będzie oznaczała, że na kontynencie są dwa porządki prawne. Jeden w zachodniej Europie, gdzie mamy pełną konkurencję i drugi w Europie Wschodniej, gdzie Gazprom może liczyć na specjalne traktowanie.

– Przyjmujemy to z niepokojem, gdyż jest to tak naprawdę w pewnym sensie krok w kierunku zgody Unii Europejskiej na inne traktowanie krajów Europy Wschodniej – ostrzegł Tchórzewski. Polska zamierza reagować. – Trudno jest w tej chwili jednoznacznie odpowiedzieć ale myślę, że reakcja Polski w tej sprawie będzie. Nie jest to dobra informacja, szczególnie w sytuacji, gdy stosunki wewnątrz UE i tak są napięte.

Riley: Polska broni interesu Europy. Prawo unijne musi chronić przed Gazpromem (ROZMOWA)