Kurtyka: Transformacja energetyczna musi być neutralna technologicznie

13 lutego 2020, 07:30 Atom
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu

Minister klimatu i prezydent COP24 Michał Kurtyka domagał się neutralności technologicznej w transformacji energetycznej podczas debaty “Building an Energy and Climate Grand Coalition”, zorganizowanej w Międzynarodowej Agencji Energetycznej w Paryżu.

– Rosnąca elektryfikacja przemysłu, transportu i budynków jeszcze bardziej wzmocni kluczową rolę wytwarzania energii elektrycznej. Dlatego tak ważne jest, aby energia elektryczna pochodziła z czystszych źródeł energii – mówił minister cytowany w komunikacie jego resortu. – Jeśli jednak mamy mówić o skutecznym modelu transformacji energetycznej, to nie może on przekładać się na ucieczkę emisji i na sprowadzanie z zagranicy wysokoemysyjnych produktów oraz usług, gdyż wówczas kosztem obniżenia konkurencyjności gospodarki europejskiej i tak nie uzyskujemy efektu w skali globalnej

– Wszyscy zgadzamy się, że osiągnięcie neutralności klimatycznej jest konieczne, ale musi być sprawiedliwe. Niezwykle istotne jest dla nas również zachowanie neutralności technologicznej w tej transformacji – podkreślił Kurtyka.

Neutralność technologiczna to zasada zakładające równe traktowanie technologii i tworzenie równych warunków ich konkurencji. Polacy zakładają, że transformacja energetyczna nie wykluczy z ich miksu energetycznego węgla, a także uwzględni włączenie do niego energetyki jądrowej, które są przedmiotami krytyki części opinii publicznej w Unii Europejskiej, która domaga się sekowania tych technologii.

Opracował Wojciech Jakóbik