Minister Rozwoju Turcji: Chcemy zrealizować Turkish Stream

16 sierpnia 2016, 15:30 Energetyka
gazociąg gaz rurociąg infrastruktura gazprom
fot. Gazprom

Lütfi Elvan, minister rozwoju Republiki Turcji, przewodniczył delegacji, która 16 sierpnia złożyła wizytę w Warszawie. Turecki minister spotkał się z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz wziął udział w polsko – tureckim forum gospodarczym. Podkreślił on znaczenie relacji między Warszawą a Ankarą oraz podziękował za wsparcie europejskich aspiracji Turcji. Odniósł się on także do do kwestii energetycznych oraz projektu Turkish Stream – gazociągu, który ma przesyłać na Półwysep Anatolijski rosyjski gaz. 

-Przybyliśmy do Polski z delegacją posłów partii rządzącej jak i partii opozycyjnych. Podczas spotkania z wicepremierem Gowinem przedstawiłem przebieg wydarzeń w czasie tzw. zamachu stanu. Rozmawialiśmy także o tym, jak rozszerzyć współpracę między Polską a Turcją. Na spotkaniu z reprezentantami polskiego i tureckiego biznesu przekazałem informację jak wygląda obecnie sytuacja polityczna i ekonomiczna w Turcji  – mówił na konferencji prasowej Elvan.

– Wymiana gospodarcza między naszymi krajami sięga 6 mld dol. Jest jednak dużo możliwości w kwestii rozwoju i zwiększenia naszego potencjału. Jedną z ważnych kwestii jest odpowiedź na pytanie jak zdynamizować relacje polsko – tureckie. Chcemy, aby firmy z naszych krajów zaistniały na rynkach państw trzecich. Turcja to drugi po Chinach, gracz na rynku budowlanym. Wartość tureckich projektów sięga 1, 6 mld dol. Jest potencjał na ich wzrost – podkreślał turecki minister.

Elvan odniósł się także do kwestii energetycznych. – Chcemy zrealizować projekt gazociągu Turkish Stream. Współpracujemy w tym celu z Rosją. Mieliśmy kryzys w relacjach między naszymi krajami. Jednak dzięki spotkaniu prezydenta Turcji, Recepa Erdogana z Władimrem Putinem, stosunki między obydwoma krajami zostały unormowane – przypomniał Turek. – Obecnie ministerstwa energii Turcji i Rosji pozostają w tym względzie w stałych, wzajemnych kontaktach. Minister Elvan nie odpowiedział na pytanie na jakim etapie jest tworzenie grupy roboczych w sprawie Turkish Stream. Podkreślił, że jest to domena innego resortu. – Otworzyliśmy nowy obszar współpracy, co będzie miało pozytywny efekt także we wzajemnych sektorach gospodarki, zwłaszcza w turystyce czy rolnictwie. Chciałbym przy tym podkreślić, że Turcja jest częścią Europy. Razem z Polską jesteśmy członkami NATO. Europejskie aspiracje Turcji oraz wspólne członkostwo w ramach NATO to jest ten kierunek, który obraliśmy i będziemy ku niemu zmierzać – zaznaczył Elvan.

– Bezpieczeństwo energetyczne jest dla Turcji bardzo ważne. Chodzi przede wszystkim o dostęp do nośników energii. Wszystkie kraje starają się  zminimalizować ryzyko w kwestii dostaw surowców, dlatego też ważne jest przygotowanie różnych alternatyw. Państwa Europy mają swoje potrzeby, jednak pamiętajmy, że każde państwo powinno szukać najlepszych dla siebie rozwiązań, aby osiągnąć bezpieczeństwo -zakończył gość forum.