Ministerstwo Energii: Rozwój rynku LNG to inwestycja ekologiczna

7 września 2016, 18:15 Energetyka

Wzrost znaczenia LNG w ostatnich latach to efekt rosnącego zapotrzebowania na gaz ziemny i bezpieczeństwa energetycznego. Otwarty w czerwcu terminal LNG w Świnoujściu jest dziś określany obiecującą inwestycją energetyczną i gospodarczą. O tym czy rynek LNG jest kamieniem milowym w rozwoju polskiej gospodarki dyskutowali podczas Forum eksperci m.in z Ministerstwa Energii oraz Instytutu Studiów Energetycznych, a także przedstawiciele biznesu. Zgodnie stwierdzili, że rozwój rynku LNG jest szansą na pobudzenie polskiej i regionalnej gospodarki.

Według przewidywań Międzynarodowej Agencji Energetycznej globalne zapotrzebowanie na energię (MAE) wzrośnie o 18 mld m3 pomiędzy 2014 i 2020 rokiem, by w końcu osiągnąć poziom 500 mld m3. W związku z tym potrzeba nowych rozwiązań, które będą w stanie sprostać tym wyzwaniom.

Unia Europejska od lat realizuje ambitną politykę klimatyczną, wspierając niskoemisyjne, ekologiczne rozwiązania. Gaz w tym kontekście został zidentyfikowany, jako jedno ze źródeł poprawiających, jakość powietrza i zmniejszających emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do węgla czy ropy naftowej. Według międzynarodowych ekspertów gaz nadal będzie odgrywał kluczową rolę w Europie Środkowej i Wschodniej. Polska dzięki budowie terminalu LNG w Świnoujściu może przyczynić się do dywersyfikacji dostaw gazu do innych państw UE oraz co najważniejsze, odgrywać bardziej aktywną rolę na regionalnym rynku gazu.

O tym, jakie korzyści dla gospodarki Polski niesie rozwój LNG, w Krynicy dyskutowali Elżbieta Piskorz, Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu, Ministerstwo Energii, Andrzej Sikora, Prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych, Christopher Johnson, Dyrektor Generalny, Europa i Afryka, Global LNG, Shell, Piotr Kuś, Dyrektor Regionalny Biura w Brukseli, GAZ-SYSTEM S.A oraz Tomasz Barańczyk, partner zarządzający w dziale doradztwa prawno-podatkowego z PwC.

Jak podkreśliła Elżbieta Piskorz z Ministerstwa Energii, rozwój rodzimej gospodarki jest dziś w znacznej mierze uzależniony od rozwoju rynku LNG. Sam sektor energetyczny jest bardzo istotnym elementem w jej funkcjonowaniu, a to co się dzieje na rynku LNG ma wpływ na konkurencyjność innych branż gospodarczych. Ponadto, jak dodała przedstawicielka Ministerstwa Energii, wykorzystywanie LNG jest obecnie jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań na rynku energetycznych. Z opinią Elżbiety Piskorz zgodził się również Tomasz Barańczyk, według którego rozwój LNG w Polsce to kierunek proekologiczny, który Polska powinna obrać. Co więcej, Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu zapowiedziała również publikację w listopadzie propozycji legislacji wspierającej alternatywne paliwa w transporcie. Dyskusję podsumował Christopher Johnson, według, którego Polska ma możliwość stać się głównym hub-em importowym dla całego regionu CEE. Według przedstawiciela Shell, Polska nie powinna zaprzepaścić tej szansy gdyż przyczyni się to do rozwoju całego rynku energetycznego zarówno w regionie, ale przede wszystkim w Polsce.

Źródło:Shell