Ministerstwo klimatu i środowiska aktualizuje katalog firm sektora jądrowego

30 czerwca 2021, 16:45 Alert
ministerstwo hub
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka / Źródło: Ministerstwo klimatu i środowiska

Ministerstwo klimatu i środowiska aktualizuje katalog polskich firm, mogących działać w sektorze jądrowym. – Włączenie krajowego przemysłu w polski projekt energetyki jądrowej jest jednym celów działań ministerstwa – podkreślił minister Michał Kurtyka.

W poprzednim katalogu z 2019 roku znalazły się 332 podmioty, mające doświadczenia albo zainteresowane udziałem w programie jądrowym z takich obszarów jak budownictwo i inżynieria, chemia, elektrotechnika, automatyka, metalurgia, logistyka. Ponad 50 z tej listy miało doświadczenie w realizacji co najmniej jednego projektu dla zagranicznych elektrowni jądrowych w poprzedniej dekadzie – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

W liście do organizacji krajowych przedsiębiorców Kurtyka przypomniał, że realizacja programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) zakłada budowę 6-9 dużych lekkowodnych reaktorów typu PWR w perspektywie najbliższych 20 lat. – Oprócz bezsprzecznych korzyści, jakie niesie dla naszego kraju to źródło energii, tj. zmniejszenie emisyjności polskiej energetyki i ogólnie gospodarki, we wdrożeniu energetyki jądrowej upatrujemy też dodatkowych korzyści dla naszego kraju, jak np. rozwój nowych gałęzi przemysłu o wysokiej wartości dodanej – napisał Kurtyka.

Minister podkreślił, że wzorem poprzednich edycji katalogu – z 2016 oraz 2019 roku – dokument będzie intensywnie promowany przez polski rząd na forach międzynarodowych: na targach i wystawach przemysłowych, wśród wszystkich dostawców technologii jądrowych oraz wiodących podmiotów tego sektora na świecie. – Dotychczasowe działania promocyjne przyczyniły się w sposób faktyczny do zwiększenia rozpoznawalności polskiego przemysłu na światowych rynkach jądrowych – zaznaczył Kurtyka w liście.

Ministerstwo podało, że firmy z odpowiednim doświadczeniem mogą się zgłaszać do 13 sierpnia 2021 roku.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Orlen i Synthos chcą wybudować mały atom