Orlen i Synthos chcą wybudować mały atom

29 czerwca 2021, 12:47 Alert

PKN Orlen i Synthos podpisał umowę o współpracy przy budowie i realizacji mikro- i małych reaktorów jądrowych o mocy DP 300 MW. W ciągu trzech miesięcy współpraca ma zakończyć powstaniem spółki celowej. Ma to nie wpływać na budowę tzw. dużego atomu.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl

Współpraca przy atomie nie ograniczy budowy dużego

– Orlen inwestuje w rozwój firmy, która musi być oparta o petrochemię czy dystrybucję. Mocno stawiamy na energetykę zeroemisyjną do 2050 roku. Chcemy wydać na ten cel 47 mld zł. Mocno inwestujemy w OZE i offshore. Inwestujemy również w źródła gazowe, ale one są jednak emisyjne i przejściowe. Zdecydowaliśmy się na inne zeroemisyjne technologie. Podpisaliśmy umowę o współpracy między Orlenem a Synthosem dot. wdrażania małych i mikro reaktorów kadrowych. W ciągu trzech miesięcy opracujemy warunki współpracy i utworzymy spółkę celową. Takie reaktory powstają już w Rosji i Chinach. Synthos ma już podpadną umowę o współpracę z GE- Hitachi i te amerykańskie technologie są najbardziej zaawansowane – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na konferencji prasowej.

Mowa o reaktorach od 5 do 300 MW w zależności od technologii. Obajtek podkreślał, że nie ogranicza to budowy dużego atomu, ani nie jest to sprzeczne z inwestycjami w duży atom. – Budowy jest tańsza i szybsza, a koszt na MWh jest mniejszy niż dużego atomu, co oznaczać może niższe ceny energii. Szacujemy, że budowa małego atomu potrwa ok. 7-10 lat – tłumaczył Obajtek.

Offshore

Zbigniew Warmuz, prezes spółki Synthos, dodał, że współpraca z Orlenem trwa od 14 lat i dotyczy części surowcowej. Dodał, że współpraca ma dotyczyć także morskich farm wiatrowych. Zdradził on, że spółka będzie nazywać się Orlen Synthos Green Energy. To ten podmiot będzie składał wnioski o pozwolenie na budowę nowych morskich farm wiatrowych . Warmuz podkreślił, że dla jego spółki najważniejsza jest produkcja energii na potrzeby przemysłu.

Wskazał on, że zanim technologia atomowa pojawi się w Polsce, to musi pojawić się na innych rynkach – na zagranicznych rynkach może to być rok 2028, a w Polsce rok 2031. Prezes Orlenu spodziewa się, że pierwszy SMR w Polsce może powstać za 7-10 lat. W Polsce będą jednak potrzebne regulacje dot. budowy atomu przez prywatne firmy. Obecnie prawo daje taką możliwość tylko państwu – powiedział Warmuz. Dodał, że forma współpracy będzie jeszcze doprecyzowana. – Możliwe, że my będziemy mieć podział 50-50 lub 51 procent udziałów w części atomowej, a 49 procent Orlen. Przy offshore 51 procent dla Orlenu, a 49 procent dla Synthos – powiedział Warmuz.

Bartłomiej Sawicki