Resort klimatu szykuje nową odpowiedź na wzrost cen energii

14 stycznia 2021, 09:30 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje projekt na rzecz odbiorców energii elektrycznej. – Jeżeli chodzi o systemowe rozwiązanie w kwestii cen energii, jest w rękach ministra klimatu i środowiska. Jeżeli chodzi o samo ustalanie cen, to nie rząd ustala ceny, ale prezes Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie wniosków taryfowych, które przedstawiają firmy – powiedział minister Michał Kurtyka w rozmowie z RMF FM.

fot. Pixabay

Ceny energii a odbiorca wrażliwy

– Przygotowujemy projekt ustawy, który wesprze odbiorców wrażliwych. Odbiorcy wrażliwy to tacy, u których udział kosztów energii w rachunkach gospodarstwa domowego jest znaczący. Granicą, którą w tej sytuacji przyjmuje jest ok. 10 procent. Jeżeli 10 procent dochodów płacimy na energię, to podpadamy pod umowną definicję odbiorcę wrażliwego. Nie ma jednak w Polsce żadnych uregulowań prawnych, które by wspierały takich odbiorców wrażliwych i ograniczały zjawisko ubóstwa energetycznego – przyznał w rozmowie z radiem.

Robert Mazurek z RMF FM zapytał ministra, czy rząd planuje rekompensaty na rzecz najbiedniejszych. – Jeżeli chodzi o rozwiązanie ustawowe, będzie ono gotowe w pierwszej połowie roku. Rząd przestawia rozwiązania systemowe, samorządy muszą jeszcze z tego skorzystać – stwierdził.

RMF FM/Jędrzej Stachura

Sawicki: Nie będzie powszechnych rekompensat cen energii. Zobaczymy, co dalej