Ministrowie obrony Polski i Rumunii omówili wzmocnienie wschodniej flanki NATO

28 kwietnia 2017, 17:00 Alert
Polska Rumunia
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Nasza współpraca wojskową jest bardzo dobra powiedział w Bukareszcie Antoni Macierewicz po spotkaniu z ministrem obrony Rumunii Gabrielem Beniaminem Lesem.

W piątek szef MON Antoni Macierewicz złożył wizytę w Rumunii. Jak podkreślił szef polskiego resortu obrony Rumunia pozostaje dla nas jednym z najważniejszych partnerów strategicznych w Europie. Cieszy mnie, że nasza współpraca rozwija się tak intensywnie, a ten rok jest w tym zakresie przełomowy, głównie dzięki wzajemnemu wydzieleniu kompanii w ramach wzmacniania bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Rumunia wydzieliła pododdział lotniczy „Błękitne Skorpiony” do batalionowej Grupy Bojowej, która od 13.04 br. stacjonuje w Orzyszu.

Minister Macierewicz podkreślił, że wsparcie sojusznicze musi być jednak uzupełnione wysiłkiem narodowym. Poinformował, że w Polsce są plany zwiększenia wydatków obronnych z obecnego poziomu 2 % PKB do 2,5%.Podczas rozmów poruszono także relacje wojskowej współpracy bilateralnej, dokonano oceny sytuacji bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz wskazano wagę demonstrowania solidarności, jedności w tym zakresie.

Ministrowie wymienili także poglądy na temat planowanych zmian w systemie kierowania i dowodzenia NATO. Spotkali się także z kadrą dowódczą Wielonarodowej Dywizji Południe Wschód oraz omówili przyszłe zaangażowanie w powstającym dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu.

Ministerstwo Obrony Narodowej