Misja specjalna pozwoli ocenić, czy Polacy są gotowi negocjować atom z USA

15 kwietnia 2024, 16:00 Alert

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oceni gotowość Polski do realizacji następnego etapu programu budowy reaktorów jądrowych na Pomorzu.

Elektrownia Vogtle. Fot. Southern Company.
Elektrownia Vogtle. Fot. Southern Company.

– Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka i Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Aline Des Cloizeaux, 15 kwietnia 2024 roku otworzyli oficjalnie misję INIR 2, czyli Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej. Misja MAEA oceni gotowość Polski do realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowej (Program PEJ) – podaje resort klimatu.

Będzie badana gotowość infrastruktury jądrowej w drugim z trzech kamieni milowych projektu (świadome zaangażowanie w program, gotowość do negocjacji umowy na budowę, gotowość do uruchomienia i eksploatacji atomu). – Celem misji będzie ocena raportu, w tym przeprowadzenie wywiadów wyjaśniających z przedstawicielami kluczowych organizacji realizujących Program polskiej energetyki jądrowej – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Zingegrowany przegląd infrastruktury jądrowej INIR w drugiej fazie pozwoli ocenić gotowość Polski do bezpiecznej i zrównoważonej budowy elektrowni jądrowej. Polacy chcą mieć pierwszy reaktor na Pomorzu w 2033 roku i docelowo sześć jednostek w technologii AP1000 z USA. Umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej jest przedmiotem negocjacji Polskich Elektrowni Jądrowych, Bechtela oraz Westinghouse, które mają już kontrakt na przygotowanie projektu obiektu.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska jest na przedzie kolejki atomowej i oby z niej nie wypadła