Mitsubishi będzie współpracować z Brytyjczykami przy technologii wychwytywania emisji CO2

24 czerwca 2020, 10:00 Alert
Kozienice 2
Elektrownia Kozienice. Fot. BiznesAlert

Brytyjski Drax i japoński Mitsubishi Heavy Industries poinformowały, że jesienią tego roku rozpoczną pilotażowy projekt wychwytywania emisji dwutlenku węgla z elektrowni na biomasę na północy Anglii.

Wychwytywanie dwutlenku węgla

Drax przekształcił cztery ze swoich sześciu elektrowni węglowych w biomasę i planuje zamknąć dwie ostatnie w 2021 roku. Celem Wielkiej Brytanii jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku, a technologia umożliwiająca wychwytywanie emisji dwutlenku węgla w elektrowniach i fabrykach przemysłowych ma pomóc jej osiągnąć ten cel. Drax przetestuje opatentowane rozpuszczalniki MHI, aby zobaczyć, w jaki sposób wychwytują emisje powstające podczas spalania peletów drzewnych z biomasy w 12-miesięcznym programie pilotażowym, który ma wychwytywać 300 kilogramów dwutlenku węgla dziennie. Pilotaż ten nie zakłada jednak składowania CO2.

Prezes Drax Will Gardiner powiedział, że pilotaż ten „pogłębi wiedzę na temat możliwości wdrożenia BECCS (wykorzystanie i przechwytywanie bioenergii na dużą skalę – red.). Firma ma nadzieję, że do 2030 roku osiągnie ujemną emisję dwutlenku węgla, opracowując technologię BECCS, i zrealizuje kolejny projekt pilotażowy wykorzystujący inny rozpuszczalnik do wychwytywania emisji, aby można je było stosować w zastosowaniach takich jak napoje gazowane.

Reuters/Michał Perzyński