Pracujemy nad innym rodzajem przyznawania taryf dla odbiorców indywidulanych, aby móc zablokować podwyżki na prąd – wynika z wypowiedzi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Jak zamrozić ceny energii?
Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas swojej wizyty w Opocznie odnosząc się do cen prądu przypomniała, że gospodarstwa domowe rozliczane są na podstawie taryfy „G”. – Pracujemy nad takim innym rodzajem przyznawania taryf, żeby móc zablokować podwyżki na prąd – powiedziała.
Minister zapewniła, że z nowymi rozwiązaniami w tej sprawie, resort zdąży przed grudniowym procesem taryfowym. – Na pewno z tym rozwiązaniem zdążymy tak, żeby od stycznia, przy tych nowych taryfach, mogło skutecznie zadziałać i tym samym będziemy mieli objętych wszystkich indywidulanych i wrażliwych odbiorców – dodała.
Anna Moskwa poinformowała ponadto, że ministerstwo pracuje także nad „poziomem zamrożenia taryfy gazowej dla tzw. kuchenkowiczów” po nowym roku. Zapewniła, że rozwiązanie w tej sprawie miałoby być wdrożone jeszcze w tym roku. Odnosząc się do cen energii dla przedsiębiorców, szefowa MKiŚ przyznała, iż w tej kwestii „mamy bardzo związane ręce”, co jest związane z przyznawaniem pomocy publicznej. – Apelowaliśmy w piątek na radzie unijnej o wprowadzenie jakiegoś mechanizmu na poziomie unijnym tak, żeby szczególnie mali i średni przedsiębiorcy mogli mieć też na jakimś poziomie zablokowaną taryfę. Wstępne prace się w piątek rozpoczęły – przekazała.
Dodała, że Polska w tej sprawie liczy na poluzowanie zasad przyznawania pomocy publicznej, ich poszerzenie. – Tak żeby nie było restrykcyjnych zasad i stworzenie funduszu, który mógłby nam pomóc te środki skutecznie przekazać. Jesteśmy w stanie szybko napisać ustawę i środki przekazać – z tym kłopotu nie mammy. Potrzeba jest tylko, żebyśmy działali w jasnych ramach prawnych na poziomie KE – powiedziała minister. Anna Moskwa mówiąc o problemach firm energochłonnych przekazała, że w tej sprawie rozwiązania przygotowywane są przez resort rozwoju i technologii. Poinformowała, że miałby powstać fundusz rekompensat dla takich przedsiębiorstw.
Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński