Resort klimatu nie planuje wprowadzić podatku od fotowoltaiki

16 sierpnia 2023, 08:15 Alert

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos w sprawie doniesień o obowiązku rejestracji mikroinstalacji fotowoltaicznych i objęciu ich opłatą ekologiczną. Rzecznik ministerstwa Aleksander Brzózka zapewnił na Twitterze, że „nie są prowadzone w MKiŚ żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki”.

Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.
Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało w poniedziałek, że pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną, są nieprawdziwe. – Nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie – podkreślono.

W komunikacie podkreślono z kolei, że rząd podejmuje działania wspierające dalszy i zrównoważony rozwój OZE, w tym fotowoltaiki. – Dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej pokazuje ogromne zainteresowanie właśnie tą najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce – zaznaczono.

Resort przypomniał, że od 1 kwietnia 2022 roku uruchomiono nowy system rozliczeń prosumentów – tzw. net-billing. – Zapewnia on dalszy rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce i jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych – wyjaśniono. Dodano, że wprowadzona została także instytucja prosumenta zbiorowego i wirtualnego, co stworzyło warunki do tego, by osoby, które zamieszkują budynki wielorodzinne również mogły stać się prosumentami, co dotyczy nawet 13 mln gospodarstw domowych.

MKiŚ zwróciło uwagę, że wsparciem dla kolejnych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne są rozwiązania zawarte w procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji ustawy o OZE. – Zwiększają one m.in. zwiększenie limitu z 50 do 150 kW mocy instalacji PV, dla której wymagane jest pozwolenia na budowę, a także wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego – wyjaśniono.

Zdaniem resortu, zwiększy to wachlarz możliwości w zakresie wytwarzania energii na budynkach wielorodzinnych. To rozwiązanie pozwoli też spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej pokryć swoje potrzeby energetyczne dzięki takim instalacjom OZE, a zysk ze sprzedanej nadwyżki energii obniży koszty utrzymania nieruchomości przekładając się na korzyści mieszkańców.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Jacek Perzyński

Australijczycy zbudują gigafarmę fotowoltaiczną w Arktyce