AlertWszystko

Mocny głos z amerykańskiego Kongresu ws. Korytarza Północ–Południe

Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

(CEEP)

Stany Zjednoczony powinny kontynuować działania mające na celu dywersyfikację źródeł energii w Europie. Kluczową inicjatywą, która wymaga wsparcia ze strony administracji USA, jest Korytarz Północ–Południe. Głos w tej sprawie zabrał Michael R. Turner, członek amerykańskiej Izby Reprezentantów i przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Korytarz Północ–Południe to sieć połączeń energetycznych, transportowych i telekomunikacyjnych, mająca połączyć morza Bałtyckie, Adriatyckie i Czarne. W ramach Korytarza ma powstać niezbędna dla Europy Centralnej infrastruktura – terminale, gazociągi, ropociągi i zintegrowane systemy przesyłu energii elektrycznej. Konieczności stworzenia Korytarza poświęcony jest raport przygotowany przez Central Europe Energy Partners i Atlantic Council. Dokument wskazuje m.in. na kluczowe ryzyka związane z brakiem odpowiedniej integracji infrastrukturalnej Unii Europejskiej. Ceny gazu i energii w Europie Centralnej są dziś znacząco wyższe niż na rynku zachodnioeuropejskim, który jest bardziej zintegrowany, a przez to płynny i zdywersyfikowany. Równie ważny jest aspekt związany ze strategicznym bezpieczeństwem sektora energii.

– W ostatnim czasie mieliśmy okazję zobaczyć, że dostęp do zdywersyfikowanych źródeł energii jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego, utrzymania niezależności i odsunięcia groźby wykorzystywania energii jako narzędzia politycznego w Europie. Stany Zjednoczone już wcześniej wspierały zapewnienie alternatywnych i stabilnych źródeł energii w Europie, m.in. poprzez Południowy Korytarz Gazowy, którym płynąć miał gaz z Azerbejdżanu. Dywersyfikacja źródeł energii to także korzyści dla samych Stanów Zjednoczonych. Zwiększenie eksportu gazu z USA i zapewnienie Europie dostaw tego surowca z innych krajów przyczyni się stworzenia nowych miejsc pracy, a także budowy bardziej konkurencyjnego, transparentnego i zdywersyfikowanego rynku gazu na świecie – stwierdził Michael R. Turner w liście do kongresmenów USA.

Konieczności budowy Korytarza Północ–Południe poświęcona będzie debata pt. „Scalanie Europy – od Korytarza Północ–Południe do unii energii, transportu i komunikacji”. Dyskusja obędzie się w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Głos zabiorą Andrea Bekić, ambasador Chorwacji w Polsce; Ian Brzezinski, starszy doradca w Atlantic Council, Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim; Jan Chadam, prezes Gaz–System; Dominique Ristori, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej; Daivis Virbickas, prezes Litgrid; Marek Woszczyk, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej; oraz Dariusz Zawadka, wiceprezes PERN „Przyjaźń”. Debata rozpocznie się we wtorek, 21 kwietnia, o godz. 11:30 w Sali Audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X