W styczniu w Polsce opublikowano informacje o upadłości 62 przedsiębiorstw – o 1/3 mniej niż w 2013 roku, ale wciąż dwukrotnie więcej niż jeszcze pięć lat temu. Budownictwo znalazło się na czwartym miejscu pod względem liczby upadłości (9 firm z tej branży upadło w styczniu br., zaś 20 – w styczniu 2013 r.) – poinformowała firma Euler Hermes.
Mniej upadłości w branży budowlanej to jeszcze nie przełom – Wpływ na aktualne wyniki miała również łagodna aura w dwóch ostatnich miesiącach 2013 roku, pozwalająca na kontynuowanie wielu prac. Dzięki temu później zaczął się zwyczajowy okres zimowego spowolnienia w budownictwie, także w kwestii rozliczeń pomiędzy firmami – zauważa Michał Modrzejewski, dyrektor analiz branżowych Euler Hermes Collections, spółki GrupyAllianz.
Mimo to nie można sytuacji określać już mianem przełomu. Nie zapowiada się jeszcze zwiększenie popytu na materiały budowlane do poziomu sprzed kilku lat, co pozwalałoby dystrybutorom materiałów budowlanych podnieść swoje marże i powrócić do rentowności obrotu.
Zdaniem dyr. Modrzejewskiego wciąż zakres prac i zamówień w budownictwie na kolejne miesiące jest niesatysfakcjonujący. A ubiegły rok oznaczał spadki nie tylko liczby oddanych mieszkań i rozpoczynanych budów nowych, ale także ograniczenie ilości wydawanych decyzji na ich budowę (za GUS – o 16% mniej niż rok wcześniej).
Gdzie w tej chwili widać ciężar upadłości? Ich liczba zmniejszyła się jak na razie wśród firm produkcyjnych i w budownictwie, ale nawet w tych sektorach sytuacja nie jest jednoznaczna. – Firmy usługowe, które znikają z rynku to nie tylko firmy hotelarskie czy gastronomiczne, wydawnicze czy programistyczne. Cztery spośród styczniowych bankructw firm usługowych dotyczyły firm związanych z budownictwem – wykonywaniem prac projektowych, doradczych z zakresu inżynierii i zarządzania inwestycjami. W woj. dolnośląskim problemy przeżywały firmy z branży budowlanej i obsługujące ją firmy handlowe i usługowe – kończy Modrzejewski.