Nie ruszyła jeszcze trzecia edycja programu Mój Prąd, a ministerstwo klimatu i środowiska już zapowiada kolejną edycję

23 czerwca 2021, 10:45 Alert

Nowa edycja programu „Mój Prąd” zostanie uruchomiona w lipcu, natomiast kolejna, przyszłoroczna edycja może już uwzględniać dofinansowania do magazynów energii i magazynów ciepła, poinformował ISBnews.TV wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Farma fotowoltaiczna Lesko, PGE. Fot. PGE Energetyka Odnawialna
Farma fotowoltaiczna Lesko, PGE. Fot. PGE Energetyka Odnawialna

– Od lipca chcemy uruchomić nabór w programie 'Mój Prąd 3.0′. On będzie nieznacznie zmodyfikowany w stosunku do ostatniej edycji zakończonej w grudniu 2020 roku – powiedział Zyska w rozmowie z ISBNews.TV. Jego zakres ma zostać ogłoszony przez ministra Michała Kurtykę i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– W przyszłym roku chcielibyśmy, w skorelowaniu wejścia w życie nowej ustawy OZE związanej z rozliczeniami prosumentów, ogłosić kolejną edycję Mojego Prądu – 4.0. Plany są takie, aby w kolejnej edycji dofinansowywać także zakup magazynów energii, magazynów ciepła – dodał wiceminister.

– Chcemy rozwinąć także program dedykowany dla operatorów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, związany z instalacją zbiorczych magazynów energii na końcówkach sieci – wskazał także Zyska. Przypomniał, że zgodnie z planowaną nowelizacją ustawy o OZE w przyszłym roku pojawią się w polskim systemie agregatorzy, którzy będą skupować energię od prosumentów.

Mój Prąd to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Program wystartował w połowie 2019 r. Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Według wcześniejszych zapowiedzi, pierwsze dwa nabory „Mojego Prądu” mają przyczynić się do redukcji CO2 o 1 000 000 000 kg/rok.

ISBNews