Mołdawia chce dołączyć do unijnych zakupów gazu

10 stycznia 2023, 09:15 Alert

– Mołdawia jest zainteresowana zakupem gazu ziemnego za pośrednictwem wspólnej unijnej platformy – powiedziała premier republiki Natalia Gawrilita. Państwo to sukcesywnie uniezależnia się od gazu pochodzącego z Rosji. 

– Dostęp do tej platformy zakupowej pozwoli nam wzmocnić proces zapewniania bezpieczeństwa energetycznego Mołdawii, na którą wpływa szantaż ze strony Federacji Rosyjskiej i rosyjskiego Gazpromu – powiedziała Gawrilita podczas sobotniego spotkania z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Manfredem Weberem

Unijny mechanizm wspólnych zakupów gazu ma ruszyć jeszcze w tym roku w ramach Platformy Energetycznej UE utworzonej w kwietniu w odpowiedzi na potrzebę dywersyfikacji rosyjskiego gazu i wsparcia wszystkich państw członkowskich UE i stron Wspólnoty Energetycznej w zakupach gazu w latach 2023-2034.

Mołdawia nie ma własnych zasobów gazu ziemnego, a dotychczas cały import błękitnego paliwa pochodził z Rosji. W ostatnich miesiącach ta sytuacja się zmienia po uruchomieniu rewersu fizycznego na gazociągu transbałkańskim.

Gazprom od początku 2022 roku straszy Kiszyniów wstrzymaniem bądź ograniczeniem dostaw gazu pomimo posiadania ważnej, pięcioletniej umowy na dostawy gazu podpisanej w październiku 2021 roku.

Reuters/Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii/Mariusz Marszałkowski

Całus: Mołdawia pokazała innym, że da się skutecznie sprowadzać gaz spoza Rosji (ANALIZA)