Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zrealizuje w tym roku wydatki na zakupy uzbrojenia w całej zaplanowanej wysokości, tj. ponad 7 mld zł, podał resort.
„Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że w 2016 roku po raz pierwszy zostaną zrealizowane wydatki na zakupy uzbrojenia w całej zaplanowanej wysokości tj. kwocie ponad 7 mld zł” – czytamy w komunikacie MON, w którym resort do odniósł się do artykułu w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.
Przeprowadzono rozmowy w zakresie oferty offsetowej dla przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu pk. Wisła, których celem była wymiana informacji i przedstawienie stanowisk w zakresie offsetu, podał też resort, przedstawiając postęp prac w poszczególnych projektach.
„Aktualnie trwają wstępne rozmowy z trzema potencjalnymi dostawcami śmigłowców najpilniej wymaganych przez polskie siły zbrojne” – czytamy również.
Podpisano umowę na system artyleryjsko-rakietowy Pilica, dzięki czemu w latach 2019–2022 sześć baterii PSR-A Pilica zostanie dostarczone przez konsorcjum PGZ-Pilica.
„Na pół roku przed terminem odebrano 9 armatohaubic Krab, które zapoczątkowują wielki kontrakt, przekraczający 4 mld zł” – czytamy też w komunikacie.
Odbyły się spotkania z zagranicznymi dostawcami oraz PGZ w związku z planem pozyskania przez Siły Zbrojne RP okrętu podwodnego nowego typu kr. Orka, w tym zorganizowano spotkanie z norweską stroną rządową w celu porównania zakresu offsetu wynikającego z koncepcji wspólnego pozyskania okrętów, podano także.
Przeprowadzono analizy w zakresie konieczności zastosowania offsetu, w wyniku których odstąpiono od zastosowania offsetu w odniesieniu do 38 postępowań m.in. Piorun, Rak, Berberys, Regina. Postępowania te będą realizowane przez polski przemysł obronny, dodał resort.
ISBNews