Polska delegacja na morskiej farmie wiatrowej RWE Arkona (RELACJA)

29 maja 2023, 07:20 Energetyka

Spółka RWE znajduje się obecnie w czołówce inwestorów w odnawialne źródła energii w Polsce. Od momentu wejścia na polski rynek w 2007 roku, RWE jest aktywne w głównych technologiach OZE w Polsce. RWE kontynuuje rozwój swego zielonego portfolio, mogąc pochwalić się już ponad 500 MW mocy zainstalowanej w lądowych farmach wiatrowych i fotowoltaice oraz rozwijając 350 MW projekt morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Projekt morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaje w oparciu o ponad 20-letnie doświadczenie RWE w branży offshore.

Fot. RWE
Fot. RWE

O tym, jak w rzeczywistości funkcjonują morskie farmy wiatrowe, jak przebiega proces inwestycyjny oraz jak wygląda codzienna obsługa morskiej infrastruktury, mogliśmy przekonać się osobiście podczas wizyty studyjnej na morskiej farmie wiatrowej Arkona, której RWE jest współwłaścicielem.

Morska farma wiatrowa Arkona

Morska farma wiatrowa Arkona, zlokalizowana w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, 35 km od wyspy Rugen to przedsięwzięcie w ramach spółki joint venture RWE -50%, Equinor – 25% oraz Energy Infrastructure Partners – 25%. Od Portu Mukran, który był jej portem instalacyjnym, a obecnie pełni funkcję bazy serwisowej, dzieli ją 45 km, które statkiem można pokonać w ok. 1,5 godziny.

Podczas naszej wizyty, pomimo bardzo dobrych warunków pogodowych, morska farma nie była widoczna z lądu. Wypłynięcie w morze poprzedziło szkolenie BHP zorganizowane przez zespół RWE i wyposażenie nas w podstawowe środki ochrony osobistej. Pierwsze zarysy morskich turbin wiatrowych pojawiły się dopiero po około 30-40 min podróży statkiem serwisowym. Osoby, które obawiają się, że wiatraki zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej zaburzą krajobraz „czystego” morza, nie mają więc żadnych powodów do obaw.

Farma wiatrowa Arkona o łącznej mocy 385 MW dostarcza do sieci energię od 2019 roku i jest w stanie zasilić zieloną energią około 400 tys. gospodarstw domowych. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 1 miliard euro. W porównaniu do energii elektrycznej wytwarzanej w energetyce konwencjonalnej, energia produkowana przez morskie turbiny wiatrowe Arkony pozwala na roczną redukcję emisji CO2 o blisko 1,2 miliona ton.
Podczas wizyty studyjnej załoga statku serwisowego umożliwiła uczestnikom obserwowanie z bliska poszczególnych elementów infrastruktury morskiej farmy wiatrowej, tj. turbin wiatrowych i stacji transformatorowej.

Inwestycje takie jak morskie farmy wiatrowe, będą odgrywały kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej Polski. Rozwój sektora offshore nie tylko znacząco obniży emisyjność polskiej energetyki, przyczyniając się do realizacji krajowych i unijnych celów klimatycznych lecz także zapewni dostęp do zielonej, zeroemisyjnej energii.

O RWE

RWE posiada niezwykle bogate doświadczenie w zakresie rozwoju i realizacji zarówno lądowych, jak i morskich projektów wiatrowych. Spółka od kilku już lat wytwarza energię elektryczną z farm zlokalizowanych w duńskich i niemieckich wodach Bałtyku, a kolejne projekty są w fazie rozwoju. Globalnie, RWE posiada w eksploatacji już niemal 3,3GW mocy w morskich farmach wiatrowych, co czyni z firmy drugiego co do wielkości operatora w światowej branży offshore wind.

Polska jest dla RWE strategicznym rynkiem rozwoju, dlatego też firma aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej kraju, deklarując przy tym gotowość by dalej wnosić swoje bogate doświadczenie i wiedzę techniczną w rozwój sektora offshore w Polsce. Swoje działania RWE skupia nie tylko wokół realizowanego obecnie projektu F.E.W. Baltic II ale także długofalowych działań pozwalających rozwijać kolejne projekty offshore w Polsce.

RWE w swej strategii rozwoju nie zapomina o dwóch kluczowych aspektach transformacji energetycznej, które są z nią nierozerwalnie związane: kształcenie wyspecjalizowanych kadr oraz edukacja przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Proponowane przez RWE rozwiązania oparte są o najnowocześniejsze technologie morskiej energetyki wiatrowej, które w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami budowy i eksploatacji farm wiatrowych gwarantują utrzymanie harmonii ekosystemu Morza Bałtyckiego.

RWE, będąc liderem w dziedzinie energii odnawialnej, aktywnie angażuje się w wiele projektów edukacyjnych, dążąc do rozwoju potencjału naukowego polskich uczelni. Wraz ze zwiększeniem obecności na rynku offshore firma deklaruje kontynuację i długofalową współpracę badawczo-rozwojową z czołowymi krajowymi ośrodkami naukowymi. RWE, jako grupa odpowiedzialna społecznie, realizuje liczne inicjatywy, które służą szerzeniu wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Wszystkie te działania służą budowaniu nowych kadr dla polskiej energetyki wiatrowej, które będą mogły skutecznie transformować sektor wytwarzania energii elektrycznej w naszym kraju.

W ramach wspólnych działań z Politechniką Morską w Szczecinie RWE udzieliło patronatu międzynarodowemu konkursowi MEWy „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”, organizowanemu przez szczecińską uczelnię oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. To właśnie laureatów tego konkursu wraz z władzami Politechniki Szczecińskiej oraz przedstawicielami Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce RWE zaprosiło do udziału w wyjeździe studyjnym na morską farmę wiatrową Arkona, który był świetną okazją do wymiany dotychczasowych doświadczeń oraz dialogu na temat inicjatyw badawczo-rozwojowych w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Polacy i Kanadyjczycy ruszają z budową pierwszego przyłącza morskich farm wiatrowych