Orlen i kanadyjski partner wydadzą 10 mld zł na budowę morskiej farmy wiatrowej

29 kwietnia 2021, 14:45 Alert

PKN Orlen szacuje, że całkowity koszt projektu budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o nazwie Baltic Power może wynieść ok. 10 mld zł.

Zbigniew Leszczyński Orlen
Zbigniew Leszczyński Orlen

Kolejne rozmowy o łańcuchu dostaw

– Morska energetyka wiatrowa ma duże znacznie dla naszego koncernu i przywiązujemy do niej dużą wagę. Dynamicznie rozwijamy ten sektor i w niego inwestujemy. Liczymy, że już wkrótce będzie ona podnosiła wyniki finansowe spółki. Prowadzimy ten projekt zgodnie z planem – powiedział członek zarządu Orlenu Zbigniew Leszczyński podczas konferencji wynikowej za pierwszy kwartał tego roku. PKN Orlen odbył w grudniu 2020 roku spotkania z 200 firmami zainteresowanymi współpracą z nim w ramach łańcucha dostaw offshore. W tym roku planuje kolejne w formule warstwowej dla każdego pakietu zakupowego. Wniosek o przydzielenie wsparcia temu projektowi złożony do URE przewiduje udział polskich firm.

Koszty

– Na tym etapie nie możemy jeszcze podać dokładnych danych. Jednak szacunkowe koszty projektu Baltic Power to ok. 10 mld zł. Jest na zaawansowanym etapie przygotowań do procesów administracyjnych i biznesowych – powiedział. Rozpoczęcie budowy farm wiatrowych z udziałem Orlenu planowane jest w 2023 roku, a zakończenie w 2026 roku. – Mamy dwa kamienie milowe realizacji projektu. To umowa przyłączeniowa z PSE i umowa o współpracy podpisana z Northland Power, która po zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta została wydana pod koniec marca tego roku – powiedział członek zarządu PKN Orlen.

Badania

Leszczyński wyjaśnił, że pod koniec 2020 roku PKN Orlen rozpoczął lądowe badania geologiczne, których celem jest przegląd trasy, obszaru dla przyłączenia farmy i wyprowadzenie energii poprzez podziemną trasę do stacji elektroenergetycznych na lądzie. – Zakończyliśmy badania środowiskowe dla farmy wiatrowej i czekamy na decyzję środowiskową. Następnie będziemy ubiegać się o pozwolenia budowalne – powiedział Leszczyński.

Nowe projekty?

Pytany o plan zagospodarowania obszarów morskich przyjęty przez Radę Ministrów i dzięki temu możliwość realizacji kolejnych projektów powiedział on, że spółka z zadowoleniem przyjęła decyzję rządu, a sama będzie chciała w przyszłości realizacji kolejne projekty offshore. – Chcemy wykorzystać doświadczenie przy realizacji projektu Baltic Power, a także naszego kanadyjskiego partnera. Będziemy przygotowywać się do realizacji kolejnych projektów offshore, a przyjęty plan zagospodarowania obszarów morskich może nam w tym pomóc – powiedział.

O Baltic Power

PKN Orlen prowadzi prace na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej poprzez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Projekt jest realizowany w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power, która docelowo obejmie 49 procent udziałów Baltic Power. Obszar inwestycji o łącznej powierzchni ok. 131 km2 jest zlokalizowany ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

Bartłomiej Sawicki