Moskwik: Rozwój OZE w Polsce trwa, ale wymaga sprzyjającego środowiska

4 stycznia 2024, 07:20 Alert

Struktura dobowej generacji mocy w latach 2021-2023 zmieniła się na korzyść energetyki wiatrowej. Odnawialne Źródła Energii w Polsce będą się rozwijać lepiej po spełnieniu szeregu warunków, o których mówi Kamil Moskwik z Instytutu Jagiellońskiego w BiznesAlert.pl.

Turbiny wiatrowe w Szlezwiku-Holsztynie. Fot. Freepik.
Turbiny wiatrowe w Szlezwiku-Holsztynie. Fot. Freepik.

– Jeżeli celem Polski jest dalszy rozwój Odnawialnych Źródeł Energii, konieczne będą inwestycje w infrastrukturę magazynową (np. wirtualne elektrownie agregujące baterie prosumentów), elastyczne moce wytwórcze, elastyczne odbiory (np. elektrolizery) oraz wzrost przepustowości sieci krajowej oraz interkonektorów z zagranicą – tłumaczy Kamil Moskwik z Instytutu Jagiellońskiego w BiznesAlert.pl. – Decyzje o inwestycjach powinny być poprzedzone rzetelną analizą oraz zintegrowanym modelowaniem systemu, a następnie merytoryczną debatą publiczną zamiast przepychanek politycznych.

Struktura dobowej mocy w Polsce 2021-2023. Grafika: Instytut Jagielloński.

Struktura dobowej mocy w Polsce 2021-2023. Grafika: Instytut Jagielloński.

– Z punktu widzenia legislacji i organizacji niezbędne jest stworzenie sprzyjającego środowiska dla inwestorów, a także utworzenie rządowej agencji złożonej z wysokiej klasy ekspertów w zakresie analiz i modelowania rozwoju systemu – rekomenduje Moskwik.

Opracował Wojciech Jakóbik

Moskwik: Co przyniesie konsolidacja Azotów (ANALIZA)