PGE i MPEC będą dalej wspierać Kraków w drodze do zeroemisyjności

13 września 2022, 13:30 Alert

PGE i MPEC podpisały umowę o współpracy przy projekcie uruchomienia w Krakowie jednostek wytwórczych w oparciu o wielkoskalowe pompy ciepła. Ma być to element, który zapewni miastu bezpieczeństwo energetyczne. – Dzisiaj wykonujemy duży krok w kierunku zeroemisyjności Krakowa – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła podczas XXVI Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach.

Elektrociepłownia Kraków, należąca do PGE Energia Ciepła, oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) zawarły umowę o współpracy, dzięki której w przyszłości możliwe będzie uruchomienie jednostek wytwórczych w oparciu o wielkoskalowe pompy ciepła.

Umowa została ogłoszona w Międzyzdrojach podczas panelu pt. „Jak modernizować ciepłownictwo, aby sprostać wyzwaniom pakietu Fit for 55 i wojny na Ukrainie?”. Obejmuje ona powołanie nowej spółki, której zadaniem będzie zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja instalacji złożonej z pompy ciepła, wykorzystującej ścieki jako dolne źródła ciepła oraz opcjonalnych jednostek kogeneracyjnych w celu zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej w Krakowie.

PGE Energia Ciepła zaznacza, że budowa pomp ciepła w krakowskiej oczyszczalni przyniesie szereg korzyści dla każdej ze stron. Celem nadrzędnym jest proces dekarbonizacji systemu ciepłowniczego, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Krakowie.

– Idziemy w kierunku budowania nowych źródeł, jakimi są wielkoskalowe pompy ciepła. Wspólnie będziemy rozwijać ten program. Dzisiejsze spotkanie i umowa o współpracy jest tego zapowiedzią – powiedział Wojciech Folejewski, prezes OPEC w Gdyni.

– Podpisujemy umowę, która jest bardzo ważna dla obu stron, ale jeszcze ważniejsza dla mieszkańców Krakowa. Ona kładzie podwaliny pod bezpieczeństwo energetyczne i dostawy ciepła dla Krakowian. To miasto, w którym rynek rozwija się bardzo dynamicznie. Nie byłoby tego bez przychylności władz miasta. Jako PGE Energia Ciepła jesteśmy w 16 lokalizacjach i chcemy być częścią lokalnych społeczności. Dzisiaj wykonujemy duży krok w kierunku zeroemisyjności Krakowa – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.

Realizacja projektu wpisuje się w założenia polityki Miasta Krakowa, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności klimatycznej miasta do 2050 roku.

Jędrzej Stachura

Krysta: Stabilne prawo pozwoli sfinansować transformację ciepłownictwa