Bez kategorii

MPiT: Rozporządzenie ws. cen energii może zagrozić spółkom obrotu

Wiceminister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, fot. Ministerstwo Energii

Wiceminister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, fot. Ministerstwo Energii

Rozporządzenie do ustawy o cenach prądu może zagrozić kontynuacji działalności przez spółki obrotu, szczególnie w przypadku tych mniejszych. Grozi to falą upadłości lub próbami zrywania kontraktów przez sprzedawców – ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jak dodano, w rozporządzeniu brakuje m. in. indywidualnego zastosowania sposobu rozliczania rekompensat.

“Rozporządzenie uśrednia metodykę naliczenia rekompensat. Brakuje w nim zastosowania indywidualnego dla każdej spółki obrotu i podmiotu dokonującego samodzielnych zakupów ee. na TGE, sposobu rozliczania rekompensat na podstawie faktycznie utraconych przychodów. Nie uwzględnia się również indywidualnej specyfiki kontraktacji spółek obrotu, co z dużym prawdopodobieństwem wygeneruje istotne straty przynajmniej u części z tych podmiotów” – napisało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w opinii do projektu rozporządzenia.

“Biorąc pod uwagę, co do zasady niski poziom marżowości tych podmiotów będzie to stanowić istotne zagrożenie dla zdolności tych spółek do kontynuowania prowadzenia działalności (szczególnie w przypadku mniejszych spółek obrotu – bez potencjalnego wsparcia kapitałowego na poziomie Grup Energetycznych). W efekcie grozi to falą upadłości lub próbami zrywania kontraktów przez sprzedawców z klientami (szczególnie dużymi) w tych przypadkach, gdzie sprzedawcy będą na tych kontraktach tracili” – dodano.

W ocenie ministerstwa, uśrednienie cen dla umów zawartych w 2019 roku niesie dużą niepewność co do cen na przyszłość. Jak podano, wprowadzenie blisko 40 proc. udziału spot w wyliczeniu średniej ceny nie ma odzwierciedlenia w istniejącej praktyce rynkowej. Ministerstwo wskazuje, że jest też mocno rozbieżne z podejściem do wyliczenia średniej ceny na 2018 rok, gdzie rynek spot stanowił jedynie 12,3 proc. ceny.

“Efektem tak dużego udziału rynku dnia następnego w wyznaczeniu średniej ceny będzie zmuszanie/zachęcanie do trzymania otwartej (spekulacyjnej) pozycji na rynku. Dokładnie to zjawisko było przyczyną upadku kilku alternatywnych dostawców energii, którzy w 2018 roku nie wytrzymali wzrostu cen” – podało ministerstwo. W opinii zwrócono także uwagę, że współczynnik C – odnoszący się do energii wyprodukowanej i wprowadzonej do systemu elektroenergetycznego przez podmioty z tej samej grupy kapitałowej – wprowadza, zdaniem MPiT, nierówne traktowanie spółek obrotowych.

“W praktyce ceny transferowe mogą w sposób nieuzasadniony polepszyć sytuację spółek obrotu, które posiadają w swojej grupie spółki wytwarzające energię elektryczną, co w praktyce oznacza nierówne traktowanie. Przepisy o cenach transferowych w transakcjach wewnątrzgrupowych nie mogą pozwalać na zbyt duże oderwanie się cen w ramach tych transakcji od benchmarku rynkowego czyli TGE” – podano w dokumencie. Ministerstwo zaproponowało uzupełnienie projektu w zakresie oceny wpływu regulacji na odbiorców energii elektrycznej będących przedsiębiorcami, zwłaszcza z sektora MŚP. Ministerstwo Energii opublikowało 14 marca projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o cenach prądu. Projekt zawiera przede wszystkim formuły do określenia kwot rekompensat dla sprzedawców prądu za utrzymanie zeszłorocznych cen.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X