DrogiWszystko

Mularczyk: Korki mogą być mniejsze

Robert Mularczyk, PR, CSR & EA Manager w Toyota Motor Poland:

Czy są szanse na to by zmniejszyć natężenie ruchu samochodowego (i korków) i zanieczyszczenie powietrza w wielkich miastach w Polsce?

W Japonii, w dystrykcie tokijskim występuje jeden z najniższych w Japonii współczynników posiadania samochodów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. A wynika to z jednej strony z bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury miejskiej i transportu zbiorowego (w tym metra). Zaś z drugiej – występuje „odstraszanie” potencjalnych nowych użytkowników samochodów ich zakupem poprzez stosowanie ogromnych utrudnień w parkowaniu aut w mieście. Jednak przy równoległym i nieprzerwanym inwestowaniu w komunikację zbiorową. Dopiero gdy funkcjonuje ona dobrze i zapewnia szybkie, sprawne (oraz niezbyt drogie) przemieszczanie się mieszkańców w różne rejony miast, ich władze mogą zacząć stosować różne posunięcia ograniczające poruszanie się samochodów, zwłaszcza w centrach: opłatami za postoje czy miejsca parkingowe. Przy zastosowaniu rozwiązań z zakresu inteligentnych systemów transportowych (ITS). Znamy zresztą przykłady takiej polityki miast także w Europie, np. niemal cały ruch samochodowy usunięto z londyńskiego City, gdzie za wjazd trzeba po prostu płacić. Jeśli jednak ktoś musi tam dojeżdżać, bo ma firmę, kupuje np. naszego Priusa czy inną hybrydę. Bo auta z takim napędem zwolnione są z opłat. W Polsce władze miast jeszcze na to nie wpadły. A szkoda. Choć już w pierwszych kilku miastach, np. Katowicach, Szczecinie, Tarnowie wprowadzono zryczałtowane opłaty na minimalnym poziomie dla posiadaczy aut hybrydowych, bądź z napędem elektrycznym za postój w mieście. Może to oznaczać oszczędności do 2 tys. zł rocznie w przeliczeniu na właściciela takiego samochodu. Dzięki temu spada też zanieczyszczenie powietrza w centrach miast, a jednocześnie nie usuwa się z nich aut osobowych. Zachęca to zatem użytkowników naszych dróg do inwestowania w pojazdy niskoemisyjne, powodujące mniejsze zanieczyszczenie powietrza.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

CPK: W tym roku ogłosimy przetargi na około 30 miliardów złotych

W tym roku CPK ogłosi przetargi na łączną kwotę około 30 miliardów złotych. Obejmą one m.in. budowę dróg czy roboty...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X