Naftogaz chce przedłużenia pakietu zimowego

30 marca 2015, 10:55 Alert
Ukraine gas pipelines

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak informuje agencja RIA Novosti ukraiński Naftogaz przesłał do przedstawicieli Gazprom list, w którym proponuje przedłużenie obowiązywania tzw. „pakietu zimowego” do następnego okresu jesienno-zimowego.

Zdaniem cytowanego przez agencję przedstawiciela ukraińskiej spółki ,,Naftogaz popiera wniosek Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia umowy, uzgodnionej […] w trójstronnych rozmowach w Brukseli w dniu 31 października 2014 (tak zwany” pakiet zimowy „), do końca następnego okresu jesienno-zimowego. Dla poparcia tego wniosku oraz dla zapewnienia współpracy między firmami, Naftogaz wysłał do Gazpromu list, w którym zasugerował możliwość przedłużenia obowiązywania „pakietu zimowego”

Z kolei Komisja Europejska zaproponowała Ukrainie oraz Rosji aby następne spotkanie w sprawie gazu odbyło się w połowie kwietnia w Brukseli. Naftogaz ze swej strony ogłosił swoją gotowość do uczestnictwa we wspomnianym spotkaniu.

Warto zauważyć, że tydzień temu ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn powiedział, że obecnie Kijów nie potrzebuje zakupu rosyjskiego gazu i już od kwietnia może on zostać wstrzymany.

20 marca Natalia Jaresko, minister finansów Ukrainy, powiedziała, że Kijów kupuje od Rosji, tylko 30% potrzebnego gazu. W marcu ilość zakupionego wolumenu wyniosła 10 mln m3 dziennie.

W tym samym dniu w Brukseli między Rosją, Ukrainą oraz Unią Europejską odbywały się rozmowy na temat dostaw gazu. Na ich podstawie rosyjski minister energetyki powiedział, że w pakiecie letnim zniżka na gaz dla Ukrainy może wynieść 100 dolarów, lub 30%, jeśli cena będzie niższa niż 330 dolarów. Jednakże Kijów oczekuje, że w ciągu roku cena za 1000 gazu będzie wynosić 250 dol. Co więcej Demczyszyn powiedział, że Unia Europejska będzie wspierała Ukrainę poprzez przekazanie środków w wysokości od 800 mln do $ 1 mld dolarów na zakup gazu.

Termin następnych rozmów jest nadal ustalany, tymczasem z dniem 31 marca wygasa obowiązujący obecnie pakiet zimowy.