Naftogaz oskarża słowackie sądy o korupcję

25 października 2019, 16:15 Alert
Zuzanna Czaputova
Zuzanna Czaputova. Fot. zuzanacaputova.sk

Naftogaz zwrócił się do prezydent Słowacji Zuzany Czaputovej o pomoc w powstrzymaniu niezgodnych z prawem działań, które zdaniem ukraińskiej spółki są próbą wyprowadzenia z niej milionów dolarów.

Do listu dotarła agencja Bloomeberg. Wynika z niego, że Naftogaz poprosił Czaputovą o udzielenie ,,jakiejkolwiek przemyślanego wsparcia w walce z poważnymi przejawami korupcji”. Informacje o wysłaniu dokumentu potwierdziło zarówno biuro prasowe Naftogazu, jak i kancelaria słowackiej prezydent.

Chodzi o sprawę z włoskim traderem gazu, którą w 2012 roku Naftogaz przegrał przed trybunałem arbitrażowym w Sztokholmie. Ukraińska spółka miała zapłacić 23 mln dolarów.

W 2017 roku sąd w Bratysławie zezwolił na egzekucję tych środków poprzez zajęcie gazu dostarczonego Naftogazowi przez słowacki system przesyłowy. Prezes Naftogazu Andriej Kobolew kwestionuje to orzeczenie. Jego zdaniem sąd zasądził zbyt dużą kwotę odszkodowania, a policja zamknęła dochodzenie.

Bloomberg zauważa, że po zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który pisał o związku między politykami a ,,białymi kołnierzykami”, ​​temat korupcji jest szczególnie istotny dla Słowacji.

Bloomberg/Piotr Stępiński