Głowa prezesa spada po cyberataku na Naftor

20 listopada 2023, 16:15 Alert

Prezes spółki zajmującej się bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej w sektorze naftowym i nie tylko traci głowe po incydencie cyberbezpieczeństwa, czyli ataku hakerskim.

Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos
Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos

Informacje BiznesAlert.pl znajdują potwierdzenie w faktach. W listopadzie doszło do cyberatku na Naftor zajmujący się ochroną i szkoleniem z zakresu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w sektorze energetycznym oraz paliwowym. Spółka-matka Naftoru to PERN, operator infrastruktury przesyłu ropy naftowej oraz paliw w Polsce. Przekonuje, że miała systemy informatyczne oddzielne od Naftoru

Mimo to głowa prezesa Piotra Kuczyńskiego spadła, zgodnie z nieoficjalnymi informacjami potwierdzonymi teraz w komunikacie Naftora. – Rada Nadzorcza Naftor Sp z o.o. odwołała z dniem 17 listopada 2023 roku Pana Piotra Kuczyńskiego z funkcji Prezesa Zarządu Naftor. Obecnie w Zarządzie Naftor zasiada Pan Michał Szpakowicz, wiceprezes spółki – informuje lakoniczny komunikat tej spółki (pisownia oryginalna).

Bezpieczeństwo informatyczne w energetyce i sektorze paliw jest zagrożone wobec rosnącej liczby incydentów z sabotażem gazociągów Nord Stream 1 oraz 2 na czele z września 2022 roku. PERN doświadczył w 2022 roku wycieku Ropociągu Przyjaźń, ale nie stwierdził działania stron trzecich.

Naftor / Wojciech Jakóbik

Cyberatak na Naftor, spółkę ochrony infrastruktury krytycznej w energetyce