Czy Rosjanie dali petrodolary na partię włoskiego wicepremiera?

11 lipca 2019, 06:30 Alert

BuzzFeed News uzyskał nagranie ze spotkania polityków włoskiej Ligi Północnej z Rosjanami na temat dofiannsowania tej partii z wykorzystaniem pieniędzy z rosyjskiego sektora naftowego.

Wśród uczestników rozmów w hotelu Metropol w Moskwie z 2018 roku znalazł się doradca Matteo Salviniego, obecnego wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Włoch. To Gianluca Savoini, który wygłosił mowę podczas zeszłotygodniowej wizyty prezydenta rosyjskiego Władimira Putina w Rzymie, w której przekonywał, że „nowa Europa musi być blisko Rosji jak dawniej”.

Propozycja zakładała przekazanie w tajemnicy około 65 mln dolarów petrodolarów rosyjskich na konto Ligii Północnej. Byłoby to złamanie prawa włoskiego wykluczającego wsparcie partii środkami inwestorów zagranicznych. Z nagrania wynika, że transakcja miała uwzględniać rosyjskie Rosnieft i Łukoil oraz włoską Eni oraz dwóch pośredników.

Z rozmowy wynika, że dzień wcześniej doszło do spotkania Salviniego z oficjelami rosyjskimi, będącego formą przygotowania do negocjacji nagranych na taśmie. BuzzFeed News podkreśla, że nie ma na razie dowodów na to, że Liga Północna faktycznie odebrała pieniądze z Rosji. Taśma pokazuje jednak, że Rosjanie podejmują próby przekupienia prawicy populistycznej w Europie. Przykładem z przeszłości może być Front Narodowy Marine Le Pen, który pożyczył 11 mln euro w rosyjskich bankach.

Salvini i Le Pen opowiadają się przeciwko sankcjom Unii Europejskiej wobec Rosji.

BuzzFeed News/Wojciech Jakóbik