Naimski: Kamień milowy ku budowie Baltic Pipe. Kontrakt na pół miliarda złotych

14 sierpnia 2019, 10:20 Energetyka

Gaz-System podpisał umowę z amerykańską firmą Solar Turbines na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład Programu Baltic Pipe zlokalizowanych w Polsce. Wypowiedział się na ten temat pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Piotr Naimski. Fot. BiznesAlert.pl
Piotr Naimski. Fot. BiznesAlert.pl

Umowa Gaz-System z Solar Turbines

– To rzeczywisty kamień milowy na drodze do zbudowania Baltic Pipe – mówił. Zapewnił, że inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem „co do tygodnia” a termin realizacji inwestycji zostanie dotrzymany bez zagrożeń. – Niektórym się wydaje, że to gazociąg pod Bałtykiem i to jest najważniejsze. Nie, najważniejsze jest, by płynął gaz. Aby mógł płynąć, muszą powstać stacje kompresorowe a turbiny dostarczone. Amerykańska firma, która wygrała przetarg jest firmą globalną, najlepszy dowód to fakt, że jest u nas. Te urządzenia będą funkcjonował przez wiele lat. Kontrakt jest wart ponad pół miliarda złotych. To jeden z największych kontraktów podpisanych dotąd w sektorze gazowym budującym infrastrukturę w Polsce. Wydaje się, że ten kontrakt to nie tylko istotna rzecz dla budowy Baltic Pipe. Jest istotny dla współpracy bezpieczeństwa energetycznego między Stanami Zjednoczonymi z Polską. To wypełnienie tego, o czym rozmawiamy z sekretarzem energii Rickiem Perrym w ramach dialogu energetycznego. Dziękujemy Pani Ambasador Georgette Mosbacher za obecność tutaj.

Zdaniem Naimskiego współpraca Polska-USA „gruntowana” kolejnymi umowami pozwoli, by ten sojusz miał „twarde podstawy”. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje tę inwestycję za jedną z najważniejszych dla bezpieczeństwa kraju – zakończył minister Naimski. Według ambasador Mosbacher Baltic Pipe pozwoli dostarczać gaz nie tylko do Polski, ale także do sąsiadów. Jej zdaniem rynkowa współpraca Gaz-System i Solar Turbines przełoży się na wzmocnienie współpracy między USA i Polską.

Polskie tłocznie Baltic Pipe ze sprzętem amerykańskim