Naimski: Jesienią tego roku rząd wybierze partnera do budowy elektrowni jądrowej

25 stycznia 2022, 06:15 Alert

– Zakończenie sporządzania raportu środowiskowego, to istotny krok umożliwiający dalsze prowadzenie procedury uzyskania pozwolenia środowiskowego. Raport zostanie złożony, kiedy wejdzie w życie nowelizacja stosownych regulacji prawnych – powiedział Piotr Naimski w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Piotr Naimski na konferencji Gazterm 2021
Piotr Naimski na konferencji Gazterm 2021

Kiedy poznamy wykonawcę elektrowni jądrowej?

Minister Naimski wspomniał w rozmowie, że kolejnym ważnym krokiem w pracach nad budową elektrowni jądrowej będzie ukończenie raportu lokalizacyjnego.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej zdradził, kiedy zapadną decyzje dotyczące wyboru partnera do budowy elektrowni jądrowej. – Realizujemy umowę polsko-amerykańską, która prowadzi do przedłożenia polskiemu rządowi amerykańskiej oferty dostarczenia technologii i budowy elektrowni pod koniec sierpnia 2022 roku. Jesienią tego samego roku rząd będzie mógł w oparciu o tę ofertę podejmować decyzje co do wyboru partnera. W efekcie tych kroków na przełomie lat 2022–2023 powinniśmy mieć wybraną technologię i wstępne, ale wiążące porozumienie z partnerem, z którym elektrownie będziemy budować – powiedział minister.

Piotr Naimski optymistycznie podchodzi do rozmów z innymi krajami, odnośnie bezpieczeństwa inwestycji jaką będzie elektrownia jądrowa. Powiedział, że w praktyce nie ma możliwości, aby któryś z krajów zablokował tę inwestycję.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej został zapytany o małe reaktory (SMR). – Małe reaktor mogą być elementem bezemisyjnego przemysłu. Jeśli którejkolwiek polskiej firmie uda się uruchomić tego typu reaktor, to będzie dobre rozwiązanie dla tej firmy i Polski. Jednak od zbudowania demonstracyjnego reaktora do budowy fabryki elementów takiej elektrowni i uzyskania w ten sposób efektu skali droga daleka – powiedział Naimski.

Minister zaznaczył, że małe reaktory jądrowe będą mogły liczyć na wsparcie regulacyjne. – W Polsce istnieją już regulacje prawne dotyczące certyfikacji technologii jądrowych. Być może w związku ze specyfiką technologii SMR wymagać będą nowelizacji, ale nie napisania od nowa – powiedział pełnomocnik rządu.

Opracował Aleksander Tretyn

To nie koniec gry o atom w Polsce. Niemcy naciskają na denuklearyzację