Naimski: Korytarz Norweski ma zielone światło polityków. Czekamy na spółki

24 maja 2016, 12:55 Energetyka
Piotr Naimski

– Ze stroną norweską rozmawiamy, aby połączyć Szelf Norweski z Polską. To wymaga współpracy trzech partnerów: Polski, Danii i Norwegii. Mam nadzieje, że jesteśmy bardzo blisko tego porozumienia – wyjaśnił podczas krótkiego briefingu prasowego w Norwegii, Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej.

– Nasze spółki przesyłowe, polski Gaz- System oraz duński operator Energinet.dk są w stałym kontakcie. W projekt zaangażowane będzie także PGNiG oraz norweski operator systemu przesyłowego – firma Gassco. Dla nas interesujący jest wyłącznie projekt, który połączy Polskę z z norweskim Szelfem Kontynentalnym – wyjaśniał Piotr Naimski.

– Obecnie trwają prace nad studium wykonalności projektu i w stosunkowo krótkim czasie powinny być gotowe. Premier Norwegii, Erna Soldberg zaznaczyła, że projekt połączenia Polski z Danią i z Norwegią musi być opłacalny ekonomicznie. Podkreśliła także, ze strona Norweska widzi projekt szerszej, także w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. My także tak to postrzegamy. Dlatego jest to dla nas tak bardzo ważne. Politycznie mamy zielone światło, firmy muszą obecnie porozumieć się co do ram finansowych i organizacyjnych – podkreślił minister.

Jak wyjaśniał dziennikarzom, Korytarz Norweski to połączenie ze złożami gazu ziemnego na Szelfie Norweskim z Danią. W dalszej kolejności Korytarz zostanie połączony przez system przesyłowy Danii pod Morzem Bałtyckim z Polską, za pomocą Batlic Pipe.