Naimski: Polska musi budować offshore. Jest pole do współpracy z Danią

1 kwietnia 2019, 10:06 Energetyka

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Polska musi budować offshore i atom, by utrzymać obecny udział węgla w miksie energetycznym. Wystąpił na IV konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywy energetyczne” pod patronatem BiznesAlert.pl.

Piotr Naimski na IV Konferencji Naukowej „Polityka Energetyczna: Filary i Perspektywy” pod patronatem BiznesAlert.pl.
Piotr Naimski na IV Konferencji Naukowej „Polityka Energetyczna: Filary i Perspektywy” pod patronatem BiznesAlert.pl.

– Wiatr jest przyszłością. Wiatraki na morzu są stabilne. Farmy wiatrowe na morzu będą powstawać. Potrzebujemy energii z wiatru na morzu bo chcemy utrzymać zróżnicowany miks energetyczny w Polsce – przyznał minister.

Odniósł się do zapisów strategii energetycznej, czyli Polityk Energetycznej Państwa do 2040 roku. – Potrzebujemy energii z nieemisyjnych źródeł, czyli w polskich warunkach także z wiatru na morzu, bo chcemy utrzymać suwerenność energetyczną naszego kraju, której podstawą są własne surowce energetyczne. Oprócz wiatru, który jest także nasz, takim źródłem jest węgiel – powiedział minister. – Węgiel jest źródłem bogactwa, ale też problemów. Jeżeli chcemy utrzymać udział węgla w energetyce, to musimy rozwijać źródła niskoemisyjne i w tym zakresie współpraca z Danią jest dla nas bardzo cenna.

– To jest duży projekt i pracujemy nad tym – powiedział o budowie elektrowni jądrowej.