EnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Naimski: Strategia energetyczna z atomem lub nowymi odkrywkami

fot. naimski.pl

– Produkcja energii elektrycznej w Polsce w 80 proc. opiera się na węglu. Do 2040 roku będzie to połowa obecnego udziału węgla w miksie energetycznym – powiedział cytowany przez agencję Reuters Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Ile węgla w 2040 roku?

– Obecnie około 80 procent produkcji energii w Polsce pochodzi z elektrowni węglowych. Polska chce jednak zmniejszyć udział tego surowca do połowy do 2040 roku, Przy czym jednak odnawialne źródła energii (OZE) i energia jądrowa zapewnią większą część zapotrzebowania na energię, a pozostałą lukę będzie wypełniać gaz zapewniający rezerwę – podaje agencja Reutersa.

Dywersyfikacja

Polska planuje zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu poprzez projekt Baltic Pipe o przepustowości do 10 miliardów m sześc. gazu rocznie, który będzie dostarczał surowiec z Norwegii na rynek duński i polski.

Budowa gazociągu ma się rozpocząć w 2020 roku, A dostawy gazu powinny rozpocząć się w 2022 roku, Kiedy planowane jest zakończenie kontraktów gazowych z rosyjskim Gazpromem.

Polska planuje także rozbudowę terminalu LNG do 2021 roku i rozbudowę sieci przesyłowej. Zwiększymy bezpieczeństwo dostaw i dywersyfikację źródeł i tras gazu. Dostajemy teraz 100 procent gazu z Rosji, więc szukamy innych rozwiązań jak LNG i gazu z szelfu norweskiego ‘- powiedział Naimski cytowany przez agencję Reutersa.

Węgiel brunatny czy atom?

Na początku tego roku ministerstwo energii RP zapowiedziało, że ​​planuje zmniejszyć udział węgla w produkcji energii do 60 proc. w 2030 roku i do około 50 proc. w 2050 roku.

– Chcemy utrzymać wydobycie węgla kamiennego na poziomie, który jest dzisiaj. Niektóre kopalnie zostaną wycofane z eksploatacji, ale zapotrzebowanie na energię wzrośnie. Wszystkie zmiany w sektorze będą odbywać się we współpracy z Komisją Europejską – powiedział Reuteresowi Piotr Naimski podczas konferencji energetycznej w Bloomberg NEF.

– W ramach długoterminowego planu restrukturyzacji przemysłu węglowego niektóre z najstarszych i najbardziej zanieczyszczających elektrowni węglowych mogą zostać wycofane z eksploatacji i zastąpione większymi, czystszymi i bardziej wydajnymi jednostkami- powiedział.

– Polska ma również plany dotyczące energetyki odnawialnej. Chce dysponować potencjałem 8 gigawatów (GW) w morskiej energetyce wiatrowej w dłuższej perspektywie. Ma już 6 GW wiatru na lądzie – przypomina Reuters.

– Polska rozważa uruchomienie eksploatacji węgla brunatnego z nowych złóż razem z nowymi blokami węglowymi, co zajęłyby około 10 lat lub budowę elektrowni jądrowej, która pochłonęłaby by podobną sumę środków i a jej budowa zajęłaby podobny czas – podaje agencja. – Zastanawiamy się, którą drogą iść. Istniejące złoża węgla brunatnego powinny być eksploatowane do początku lat trzydziestych dwudziestego pierwszego wieku – powiedział Naimski.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X