Rok 2018 według naszych czytelników. Najpopularniejsze teksty BiznesAlert.pl

31 grudnia 2018, 12:30 Alert

Dzisiaj żegnamy rok 2018. Z tej okazji postanowiliśmy przedstawić dziesięć naszych artykułów, które czytali Państwo najchętniej. Za najciekawszy uznali Państwo materiał naszej redakcyjnej koleżanki Agaty Rzędowskiej o projekcie superszybkiego samochodu elektrycznego C_Two, tradycyjnie chętnie „klikali” Państwo w teksty poświęcone energetyce – o problematyce górnictwa i energetyki opartej na węglu, ale też o rynku gazu – o niełatwych stosunkach PGNiG z Gazpromem, o sporze wokół Nord Stream 2 oraz o postępach Polaków na globalnym rynku LNG.

1. Zaprezentowano najszybsze auto elektryczne na świecie

Pojazd ma przyspieszać do 100 km/h w mniej niż 2 sekundy. To efekt pracy pionierów elektrycznych technologii pod przewodnictwem młodego Chorwata Mate’a Rimaca. Firma zadbała o najmniejsze detale, a wszystko to z myślą o odważnych i zamożnych użytkownikach. Samochód zaprezentowano w podwarszawskich Łomiankach, w centrum motoryzacji klasycznej, Stacja Klasyki.

2. Znikający samochód elektryczny

Co się stało z polskim samochodem elektrycznym? Prototyp może zostać zaprezentowany w pierwszej połowie 2019 albo dopiero w 2022 roku. Agata Rzędowska dokonała przeglądu najważniejszych informacji na ten temat.

3. Kanapowi znawcy górniczych katastrof w akcji

Przez półtora tygodnia niemal 700 ratowników pod ziemią na zmianę w pięcioosobowych zastępach robiło wszystko, by uratować 5 górników zaginionych po wstrząsie 5 maja w kopalni Zofiówka. Niestety górnicy zginęli, a ratownicy – o czym mało kto wie – pracują dalej zabezpieczając teren zdarzenia. Zdziwią się na koniec dnia czytając niektóre komentarze na swój temat – pisała Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”.

4. Austria zaproponowała wyłączenie Nord Stream 2 z dyrektywy gazowej

Austria, która przewodniczy Radzie UE, zaproponowała we wtorek wyłączenie gazociągu Nord Stream 2 z projektu unijnej dyrektywy gazowej. Dwanaście krajów, w tym Polska, oraz Komisja Europejska nie zgodziły się na to – poinformowało PAP polskie źródło dyplomatyczne w Brukseli.

5. Gazprom groził Polsce. Potwierdzają to dokumenty

W dniu szczytu gazowego Trójmorze-USA pojawiają się informacje, które potwierdzają, że warto inwestować w dywersyfikację. Gazprom groził Polsce – pisał Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

6. Jeśli USA wprowadzą sankcje na Nord Stream 2, wycofamy się z projektu

Niemiecki koncern Uniper, który jest jednym z europejskich partnerów Gazpromu przy projekcie Nord Stream 2, może zrezygnować udziału w projekcie w przypadku nałożenia przez USA sankcji – donosił Dow Jones News. Rok temu podobną deklarację złożył inny partner przy tym projekcie, francuski Engie.

7. Rosjanie obawiają się potopu LNG. PGNiG może liczyć na lepsze ceny z USA

Rosyjski ośrodek analityczny Vygon Consulting przewiduje, że w następnych siedmiu latach podaż gazu skroplonego na rynku wzrośnie półtorakrotnie. Jeżeli Rosjanom nie powiodą się wszystkie projekty LNG, będą mogli liczyć tylko na mały fragment tego rynku.

8. SRK sprawdzi wiarygodność wniosków o deputaty węglowe

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) podwoiła ilość pracowników, których zadaniem jest zweryfikowanie uprawnień ok. 38 tys. osób do otrzymania rekompensaty z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Już wiadomo, że część osób z tej grupy nie jest uprawniona do świadczenia.

9. UOKiK: Energa zapłaci za wprowadzenie klientów w błąd

Przedstawiciele handlowi proponowali aneks do umowy i obniżenie rachunków za prąd. Okazało się, że konsumenci podpisali umowy z nowymi firmami i płacili większe rachunki. UOKiK wydał decyzje dotyczące trzech sprzedawców energii: Energetyczne Centrum, Novum i Energa-Obrót.Przedsiębiorcy zobowiązali się do rekompensaty pieniężnej dla konsumentów. Klienci otrzymają również umorzenie lub zwrot wszelkich opłat za rozwiązanie umowy. Przedstawiciele tej firmy odwiedzając mnie w domu zaproponowali mi tańszą energię twierdząc że (…) dostawca energii zostanie ten sam tylko zmieni się cena na niższą. – to jedna z wielu skarg, jakie wpływały do UOKIK, rzeczników konsumentów oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

10. Jakóbik: Sprowadź LNG z USA a media rosyjskie się odezwą

Kommiersant zastanawia się dlaczego amerykański gaz skroplony nie zastąpi dostaw od Gazpromu do Polski. Przekonuje, że dostawy z Rosji muszą być tańsze. Jednak nawet z jego własnych wyliczeń wynika, że kontrakt jamalski jest droższy – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Patrycja Rapacka/Michał Perzyński