Największa inwestycja Orlenu w OZE ruszy w Wielkopolsce

6 kwietnia 2022, 14:15 Alert

W Wielkopolsce powstanie PV Mitra, czyli farma fotowoltaiczna, która jest największa inwestycją Grupy Orlen w odnawialne źródła energii.

Farma PV fot. Pixabay
Farma PV fot. Pixabay

Gmina Przykona w Wielkopolsce to tereny byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Adamów. Obszar ten ma zostać zastąpione farmą fotowoltaiczną PV Mitra. Farma ma planowaną moc 65 MW, zostanie zbudowana z 85 tys. nowoczesnych modułów i ma zająć powierzchnię 53 ha. Według szacunków może zapewnić energię elektryczną dla 27 tys. gospodarstw domowych. Za przygotowanie projektu odpowiedzialna jest spółka Energa Green Development, która dostała pozwolenie na przyłączenie do sieci oraz na realizację pierwszego etapu inwestycji.

Poza projektem w gm. Przykona, Energa angażuje swój kapitał w sześć innych farm fotowoltaicznych. Ich łączna moc to 25 MW. Są to kroki podejmowane w kierunku realizacji Strategicznego Planu Rozwoju Grupy Energa do 2030 roku i Strategii ORLEN2030. Ostatnie to dążenie do celu jakim jest pozyskiwanie mocy z OZE do ponad 2,5 GW do końca dekady.

PV Mitra to czwarta już inwestycja w OZE na terenach gm. Przykona. Od 2020 roku działa tam Farma Wiatrowa Przykona, której zainstalowana moc wynosi 31,05 MW. Kolejne dwie inwestycje to farmy fotowoltaiczne PV Gryf (ok. 20 MW) i PV Przykona (ok. 1 MW), które mają zostać uruchomione w tym roku.
Szacuje się, że wszystkie te inwestycje w ciągu roku, mogą wyprodukować energię elektryczną, która zasili 69 tys. gospodarstw. Tym samym emisji CO2 do atmosfery zmienisz się o ok. 124 tys. ton rocznie.

PKN Orlen/Maria Andrzejewska