AlertWszystko

Największy w kraju blok elektrowni w Bełchatowie uruchomiony po awarii

Elektrownia Bełchatów / fot. Wikimedia Commons

Największy w polskim systemie energetycznym blok nr 14 elektrowni Bełchatów o mocy 858 MW został uruchomiony w czwartek po północy po trwającej od kilku dni awarii – poinformowało PGE na swojej stronie internetowej.

Więcej: PAP

Podstawową działalnością Elektrowni Bełchatów jest wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

Produkcja energii elektrycznej w 2011 roku osiągnęła wielkość 31,1TWh, co stanowiło 90% energii wyprodukowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Jest to najwyższy udział w produkcji krajowej energii elektrycznej spośród wszystkich jej wytwórców. Ponadto Elektrownia Bełchatów ma prawie 58% udział w krajowej produkcji energii elektrycznej wytwarzanej na bazie węgla brunatnego.

Moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów w momencie przekazania do eksploatacji ostatniego z bloków w dniu 12.10.1988 r. wynosiła 4.320 MW.W latach 1997 –  moc zainstalowana w Elektrowni Bełchatów była stopniowo zwiększana na wszystkich dwunastu blokach, co było efektem przeprowadzanej kolejno modernizacji turbin – o 10 MW na każdym bloku. Moc zainstalowana 12 turbozespołów Elektrowni Bełchatów na koniec  roku wynosiła MW. Efektem przeprowadzonych modernizacji turbin (części NP) jest jednocześnie zmniejszenie jednostkowego zużycia paliwa na każdym bloku energetycznym o około 3%. Od roku 2007 Elektrownia Bełchatów realizuje kompleksową modernizację bloków nr 3 do 12. Efektem tej modernizacji jest przedłużenie żywotności bloków jak i zwiększenie ich mocy osiągalnych. Na koniec roku 2011 zakończono modernizację czterech bloków (nr 3, 4, 5 i 6), a moc osiągalna Elektrowni wzrosła o 44 MW.

W Elektrowni Bełchatów w 2011 roku oddany został nowy blok energetyczny o mocy 858 MW. Tym samym łączna moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów na koniec 2011 roku wyniosła 5298 MW, a moc osiągalna 5342 MW Nowy blok energetyczny spełnia wszystkie wymagania wynikające z Dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wykorzystywane są tutaj najnowocześniejsze i najlepsze dostępne technologie oraz światowe doświadczenia w zakresie realizacji i wyposażenia dużych bloków energetycznych. Obiekt przygotowany jest również do współpracy z instalacją CCS, czyli ma status tzw. CCS Ready. Inwestycja ta ma ogromne znaczenie dla polskiej elektroenergetyki, a także ma istotne znaczenie dla utrzymania rozwoju całego regionu bełchatowskiego oraz znacznej części województwa łódzkiego.

W ostatnich latach Elektrownia Bełchatów podjęła działania mające na celu wdrożenie i utrzymanie Systemów Zarządzania Jakością, Środowiskiem, BHP i Ochroną Informacji w oparciu o specjalistyczne normy krajowe i międzynarodowe. Elektrownia Bełchatów posiada Certyfikat PCBC i IQNet na Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem, BHP i Ochroną Informacji, spełniający wymagania norm: PN-EN ISO 9001:2009, PN-N-18001:2004, PN-EN ISO 14001:2005, PN ISO/IEC 27001:2007.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X