AlertEnergetykaRopa

Nausėda: Orlen pomógł ocieplić stosunki Polski i Litwy

fot. BiznesAlert.pl

“Ustępstwa Litwy wobec polskiego koncernu “Orlen”, który zarządza rafinerią w Możejkach, pomogły w stosunkach między dwoma krajami, ale nie były istotnym elementem ich ocieplenia” – czytamy wypowiedź prezydenta Gitanasa Nausėdy na portalu Wiadomości Znad Wilii.

Ulgi

Prezydent podkreśla, że przedsiębiorstwa strategiczne i duzi inwestorzy otrzymują od państwa pewne ulgi, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność w Możejkach, czy w wolnych strefach ekonomicznych.

„Sukces „Orlenu” jest ważnym warunkiem sukcesu litewskiej gospodarki i, nie ukrywajmy, dobrych stosunków z Polską. Uważam, że ustępstwa wobec „Orlenu” pomogły, ale nie były istotnym elementem ich ocieplenia” – powiedział Gitanas Nausėda dla portalu „Delfi”.

Gitanas Nausėda podkreślił, że od początku swej kadencji deklaruje na wszelkie sposoby, że Polska jest naszym strategicznym partnerem. Dodał, że Litwa i Polska mają mnóstwo wspólnych interesów i prawie nie mają punktów zapalnych, z wyjątkiem niektórych niuansów, takich jak pisanie nazwisk w języku oryginalnym w dokumentach osobistych.

Nausėda podkreślił, że polscy liderzy podnoszą tę kwestię, ale „bardzo uprzejmie i bez presji” oraz skrytykował rządzących w tym AWPL-ZCHR, która podnosiła kwestię pisowni nazwisk.

„Przekierowałbym to patanie do partii, która poruszała ten problem od dłuższego czasu, a teraz postanowiła go zamrozić” – dodał Nausėda.

Źródło: Wiadomości Znad Wilii

PKN Orlen negocjuje wciąż rekompensaty za zanieczyszczoną ropę


Powiązane artykuły

Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...
Budowa połączenia Hermanowice–Strachocina. Źródło: Gaz-System

Gaz budzi się w Polsce na nowo. Coraz więcej pytań o przyłączenia

Analizy Gaz-Systemu wskazują, że w latach 2026-2035 nastąpi znaczny wzrost krajowego zużycia gazu ziemnego. Operator gazociągów przesyłowych przekazuje Biznes Alert,...

Udostępnij:

Facebook X X X