Nausėda: Orlen pomógł ocieplić stosunki Polski i Litwy

14 lutego 2020, 12:30 Alert
PKN Orlen
fot. BiznesAlert.pl

„Ustępstwa Litwy wobec polskiego koncernu „Orlen”, który zarządza rafinerią w Możejkach, pomogły w stosunkach między dwoma krajami, ale nie były istotnym elementem ich ocieplenia” – czytamy wypowiedź prezydenta Gitanasa Nausėdy na portalu Wiadomości Znad Wilii.

Ulgi

Prezydent podkreśla, że przedsiębiorstwa strategiczne i duzi inwestorzy otrzymują od państwa pewne ulgi, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność w Możejkach, czy w wolnych strefach ekonomicznych.

„Sukces „Orlenu” jest ważnym warunkiem sukcesu litewskiej gospodarki i, nie ukrywajmy, dobrych stosunków z Polską. Uważam, że ustępstwa wobec „Orlenu” pomogły, ale nie były istotnym elementem ich ocieplenia” – powiedział Gitanas Nausėda dla portalu „Delfi”.

Gitanas Nausėda podkreślił, że od początku swej kadencji deklaruje na wszelkie sposoby, że Polska jest naszym strategicznym partnerem. Dodał, że Litwa i Polska mają mnóstwo wspólnych interesów i prawie nie mają punktów zapalnych, z wyjątkiem niektórych niuansów, takich jak pisanie nazwisk w języku oryginalnym w dokumentach osobistych.

Nausėda podkreślił, że polscy liderzy podnoszą tę kwestię, ale „bardzo uprzejmie i bez presji” oraz skrytykował rządzących w tym AWPL-ZCHR, która podnosiła kwestię pisowni nazwisk.

„Przekierowałbym to patanie do partii, która poruszała ten problem od dłuższego czasu, a teraz postanowiła go zamrozić” – dodał Nausėda.

Źródło: Wiadomości Znad Wilii

PKN Orlen negocjuje wciąż rekompensaty za zanieczyszczoną ropę