Neptun: nowe złoże ropy na Sachalinie

12 września 2018, 09:45

Podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku rosyjska spółka Gazprom Nieft poinformowała o odkryciu nowego złoża na Sachalinie nazwanego Neptun.

Projekt wydobywczy Sachalin 2

Neptun

Zostało ono nazwane Neptun i znajduje się pod dnem Morza Ochockiego. Gazprom Nieft już zgłosił je do Państwowej Komisji Złóż Mineralnych. Jego rezerwy to 415,8 mln ton ropy z kategorii C1+C2. To o 1,6 razy więcej od wstępnych szacunków.

Neptun jest z tego względu jednym z największych aktywów spółki i pozwoli jej na rozwój działalności na Dalekim Wschodzie. Taki plan ogłosił prezes Aleksander Djukow w trakcie forum we Władywostoku.

Ropa versus sankcje

Poszukiwania nowych złóż wspiera rosnąca cena ropy naftowej. Granica opłacalności wydobycia ze złóż podmorskich w dyspozycji Gazprom Nieftu to około 50 dolarów za baryłkę. Przy obecnych cenach powyżej 70 dolarów za tę ilość poszukiwania pozostają opłacalne. Syberia Wschodnia ma być główną bazą surowcową Gazprom Nieftu do 2030 roku.

Ograniczeniem dla poszukiwań są sankcje zachodnie za nielegalne działania Rosji na Ukrainie. Odcinają objęty nimi Gazprom Nieft od środków finansowych oraz technologii partnerów z Zachodu. Oznacza to, że zagrożona jest zastępowalność złóż w Rosji, czyli nowe wydobycie, które w przyszłości ma zastąpić dostawy z wyczerpujących się źródeł.