NFOŚiGW i PAS przedstawiły ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze

29 czerwca 2021, 11:00 Alert
smog powietrze
Dym z komina,. fot. Pixabay

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS) opublikowały ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki rankingowi każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie – podaje NFOŚiGW.

Fundusz informuje, że ranking jest oparty o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Klasyfikacja obejmuje aktywność gmin w pierwszym kwartale 2021 roku (do dnia 31 marca). Ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.

Celem projektu jest motywowanie gmin do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany kopciuchów, tym bardziej, że aktywność od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2022 r. będzie premiowana przez NFOŚiGW. „Na bonusy dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW przeznaczy 16 milionów złotych” – mówi wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski. Warunkiem jest jednak podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy „Czystym Powietrzu” z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Umowa taka daje gminie możliwość uzyskania do 30 tysięcy złotych na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta oraz uprawnia do skorzystania z nowych (wyższych) stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie (150 i 50 zł w zależności od rodzaju wniosku) – czytamy w komunikacie.

Warto dodać, że wśród 20 najaktywniejszych gmin, aż 16 to gminy z województwa śląskiego. Wyszukiwarkę można znaleźć tutaj.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej/Jędrzej Stachura

Kraków prosi o wskazanie szlaku do zeroemisyjności